Ana Sayfa Uncategorized 1 Mart 2023

Konut sözünü tutmayan Ekrem İmamoğlu, 4 yıldır “İstanbul Deprem Seferberlik Planı”nı bir türlü açıklayamadı!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Çarşamba günü açıklanacağı belirtilen İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nı her deprem sonrasında açıklayacağını duyurduğu ortaya çıktı. İstanbul’da deprem bütçesini AK Parti dönemine kıyasla 2020’de yüzde 65, 2021’de yüzde 75 düşüren, 2022’de yüzde bütçenin sadece 1,13’ü ve 2023’te de yüzde 1,59’unun kentsel dönüşüme ayıran İBB yönetiminin depreme karşı sosyal medyada paylaşım yaptığı görüldü.

İstanbul’da deprem bütçesini AK Parti dönemine kıyasla her yıl düşüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi, beklenen büyük İstanbul depremine karşı herhangi bir önlem almadığı bir kez daha ortaya çıktı.

DEPREM BÜTÇESİ YÜZDE 65 DÜŞÜRÜLDÜ

Seçim döneminde depreme yönelik, ‘İstanbul’un en önemli meselesi depremdir. Rüyalarımda bile görüyorum. Göreve gelir gelmez depreme yönelik çalışmaları başlatacağız’ diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldikten sonra 2019 yılında AK Parti yönetimindeki 1 milyar 18 milyon TL olan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme bütçesinde yüzde 65 kırıma gitti. 2020 yılında Deprem bütçesi 347 milyon 623 bin liraya düşürüldü.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YÜZDE 75 KIRIM YAPILDI

Her programda İstanbul’un en öncelikli meselesinin deprem olduğunu ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021 yılındaki deprem bütçesinde de AK Parti dönemine karşı yüzde 75 kırım yaparak depreme karşı önlem alınması amacıyla 257 milyon 119 bin 500 TL bütçe ayırdı. 2022’de yüzde bütçenin sadece 1,13’ü ve 2023’te de yüzde 1,59’unun kentsel dönüşüme ayıran İBB yönetimi, 4 yıldır depreme karşı sadece algı geliştirdiği tekrar gözler önüne serildi.

SİLİVRİ DEPREMİYLE GÜNDEME GELDİ

26 Eylül 2019 yılında İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetinde meydana gelen deprem sonrasında Ekim 2019’da İBB meclisinde deprem çalışmaları hakkında sunum yapan Ekrem İmamoğlu, 14 Ekim 2019’da sosyal medya hesabından “İBB Meclisimizde paylaştım; daha fazla beklemeye tahammülümüz yok. İBB Deprem Seferberlik Planı’nı hayata geçiriyoruz. Bizler, tüm İstanbulluların da desteğiyle hayata geçecek projeler üretmek, İstanbul’u güçlendirmek için kolları sıvıyoruz ve bir seferberlik başlatıyoruz” paylaşımında bulundu.

ELAZIĞ DEPREMİYLE TEKRAR HATIRLADI

Ancak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bahsini ettiği İBB Deprem Seferberlik Planı’na dair detaylar o günden sonra tekrar 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ merkez üslü gerçekleşen ve Malatya başta olmak üzere bir çok şehirde hissedilen 6.8’lik deprem sonrasında gündeme geldi.

DEPREM BÖLGESİNDEN PALANDÖKEN’E GİTTİ

Depremden hemen sonra 4 saat gibi kısa bir sürede Elazığ depremine tüm kurumlarıyla müdahale eden devletin gücünü yerinde görmek ve İBB tarafından deprem bölgesine gönderilen İtfaiye ekiplerinin çalışmalarını incelemek üzere deprem bölgesine giden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, apar topar gerçekleştirdiği ziyaretin ardından soluğu Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde aldı.

KAYAK SEFASINA PERDE YAPILDI

Devlet ve millet tek yürek bir halde o günlerde de yaraları sarmak için çalışırken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Palandöken’de kayak yaptığı ve kahkahalar savurduğu anlar hafızalara kazındı. Artan tepkiler sonrasında İBB Başkanı bu kez Gezi kalkışmasının prenslerinden olan ve İBB’de Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı görevine getirilen Tayfun Kahraman’ı İBB TV’ye çıkarttı.

EN SON OLARAK DA BUNU PAYLAŞTI

Yine sosyal medya hesabından, “Deprem Seferberlik Planımızı hayata geçiriyoruz. İstanbul’daki acil durum toplanma ve geçici barınma alanlarını tespit ettik, deprem parklarını da hazırlıyoruz. Haritamızdan toplanma ve barınma alanlarının bilgisine ulaşabilirsiniz” paylaşımında bulundu. Yeni Akit

selyus