Ana Sayfa Uncategorized 9 Nisan 2021

NEYAD güçlenerek yoluna devam ediyor

İstanbul’un etkili Sivil Toplum Kuruluşlarından bir olan Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) Genel Kurulu yapıldı.

NEYAD Başkanı Nilgün Diptaş’ın öncülüğünde Üsküdar’da gerçekleşen Genel Kurula katılan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, bir konuşma yaparak dernek başkanı ve yönetimini tebrik etti.

Kurultayda yeniden NEYAD Başkanı seçilen Nilgün Diptaş, yeni yönetimine kadın siyasetinde etkili isimleri, sanatçıları, işkadınlarını ve kendi mesleklerinde başarılı olan bir çok ismi kattı.

“DAHİL OLDUĞUMUZ PEK ÇOK PLATFORMUN ETKİNLİK VE YARDIM ÇALIŞMALARINDA DA CİDDİ DESTEKLER VERDİK”

Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ni (NEYAD) 2015 yılında faaliyete geçirdiklerini belirten Başkan Nilgün Diptaş, “Kız çocuklarımızın eğitim hayatında çektiği zorlukları gidermek düşüncesiyle çalışmalarımıza başladık. Kısa sürede yurt içi ve yurt dışında pek çok kızımızın üniversite ve yüksek örenim doktora eğitimlerine destek vermeyi başardık.

Bu çalışmalarımızı yaparken, bir taraftan dahil olduğumuz pek çok platformun etkinlik ve yardım çalışmalarında da ciddi destekler verdik. Suriye, Filistin, Myanmar, ve Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine (özellikle hanımlar) destek olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

Ayrıca kadınları siyasi, ekonomik ve sosyal hayatta etkin ve güçlü konuma getirmek amacıyla eğitimler, seminerler, konferanslar düzenleyip onları bilgilendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Diptaş, “Umuyoruz ki hep birlikte el ele vererek bu temel meselelere yeni bakış açıları getirecek ve gerek kadın sorunlarıyla ilgili, gerekse insanlığı ilgilendiren meselelere yeni bir dil kurmaya vesile olmaya çalışacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.

ÜSKÜDAR’DA BAKTIĞIMIZDA HANIM ELİNİN DEĞDİĞİ İŞLER HEP BEREKETLİ, HEP BAŞARILI OLMUŞTUR”

Kurulan sosyal dernekleri hizmet anlamında aslında gayret gösteriyorlar. Hele bu kadın derneği ise çok daha anlamlı, çok daha şefkat dolu, çok daha merhamet dolu, sevgi dolu bir ete kemiğe bürünüyor.

İstanbul’da ve özellikle Üsküdar’da baktığımızda hanım elinin değdiği işler hep bereketli, hep başarılı olmuştur.

Üsküdar’ımız biliyorsunuz “Hanım Sultanlar Şehri”dir. Osmanlı Döneminde sosyal hayatta, eğitim hayatında, kültür hayatından bir takım eserleri, bir takım hamiyetperverlikleri ortaya koyan kadınlarımızın Üsküdar’da da çok ama çok güzel eserleri vardır.

Bugün burada yapılacak genel kurulla hanım derneğimiz yeni bir hamleyle, yeni bir besmeleyle zaten başarılı olduğu çalışmalarına ara vermeden, hız kesmeden devam edecektir. Daha henüz yeni bir dernek olmasına rağmen yaptığı sivil tolum çalışmalarıyla güzel bir kök salmıştır diyebiliriz.

NEYAD’ın başarılarıyla iftihar ediyoruz. Bizim bir sloganımız var; “İyi Ki Üsküdar Var”. Ama bugün buradan “İyi Ki NEYAD Var” diyoruz.”

selyus