Ana Sayfa ÇEVRE 1 Ocak 2020

Beykoz Belediyesi’nden ‘Sıfır Atık’ hizmeti

Beykoz Belediyesi’nin öncüsü olduğu “Sıfır Atık” Projesiyle ilçedeki atıklar kaynağında ayrı toplanıyor, her ambalaj atık doğaya yeşil bir ağaç, temiz bir damla su ve enerji olarak geri dönüyor.

Beykoz Belediyesi’nin çevreci nesiler için başlattığı “Yeşil Okul Projesi” kapsamında öğrenciler eğitiliyor. 

Kaynakları hızla tükenen dünyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın hamiliğinde ülke genelinde başlatılan “Sıfır Atık” seferberliğine öncülük eden Beykoz’da etkin atık yönetimi uygulamalarıyla sürdürülebilir çevrenin meyveleri bugünden toplanıyor.

Temiz bir Beykoz hedefiyle yola çıkan “Sıfır Atık” Projesi, ilçe sakinleri, kamu kurumları, okullar, siteler, iş yerleri, üniversiteler, sanayi tesislerinden her geçen gün artan bir katılımla sürüyor.

27 BİN AĞAÇ KURTARILDI

2019 yılında İlçe genelinde toplanan yaklaşık 1.6 bin ton ambalaj atığıyla, 6 milyon 560 bin kwH’lık elektrik enerjisi tasarrufu yapıldı, 27 bin 200 adet ağaç yeşil kaldı ve milli ekonomiye 560 bin TL’lik katkı sağlandı.

Proje kapsamında sağlanan enerji tasarrufuyla, Beykoz’daki 4 bin 293 hanenin 1 yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.

HER GÜN TOPLANIYOR   

15 Kasım-15 Aralık tarihlerini kapsayan 1 aylık periyotta ise 448 bin 066 kg ambalaj atığı toplandı. Toplanan atıklarla 1 ayda 6 bin ağaç yeşil kalırken, 1 milyon 875 bin 198 kwH’lık enerji tasarrufu ve mili ekonomiye 156 bin TL’lik katkı sağlandı.

Atık yönetimi bilincinin toplumun her kesimine ulaşması için araç ve ekip sayısını artıran ve rota güncellemesi yapan Beykoz Belediyesi, 45 mahalleye her gün uğrayarak ambalaj atıklarını düzenli olarak topluyor.

ATIK GETİRME MERKEZLERİ

Beykoz Belediyesi’nin ilçenin 18 noktasında kurduğu Atık Getirme Merkezleri’ne ilçe sakinlerinin getirdiği atıklar kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor.

Meydan ve caddelere kurulan atık getirme merkezlerinde ambalaj, giysi, atık yağ, oyuncak, kitap, ilaç, pil, plastik, metal, cam ve elektronik atıklar geri dönüşüme girmeden kaynağında ayrıştırılıyor.

YEŞİL OKULLAR ÇEVRECİ NESİLLER 

Beykoz Belediyesi’nin çevreci nesiler için başlattığı “Yeşil Okul Projesi” kapsamında verilen eğitimlerle Sıfır Atık bilincinin temelleri küçük yaşlarda atılıyor ve nesilden nesile aktarılıyor.

selyus