Ana Sayfa ÇEVRE 10 Nisan 2016

İstanbul Lale Festivali başladı

11. İstanbul Lale Festivali’ni başlatan Kadir Topbaş, “Geçen yıl da bu yıl da İstanbul’a 20 milyon lale ektik. Özellikle yani nesilleri bulmaya çalışıyoruz. Yani 190 çeşit Emirgan’da var. Geçmişte, Osmanlı döneminde bin 500 çeşit vardı. İstanbul Lalesi üzerinde çalışıyoruz. Bu şehrin eski Osmanlı’daki lale soğanı kayıp. Onu bulmaya çalışıyoruz”

11’incisi düzenlenen ‘İstanbul Lale Festivali’ başladı. Festivalin açılışını gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, festival kapsamında 20 milyon lalenin İstanbul’un çeşitli yerlerine ekildiğini belirterek, “Bu şehrin eski Osmanlı’daki lale soğanı kayıp. Onu bulmaya çalışıyoruz. Zaten İstanbul güzel. Onu lalelerimizle tekrar kendi güzellikleri ile buluşturuyoruz” dedi.

‘İstanbul Lalesiyle Buluşuyor’ temasıyla 2005 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Lale Festivali’nin açılışı yapıldı. Emirgan Korusu’nda bulunan Beyaz Köşk bahçesinde yapılan açılışa; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

20 MİLYON LALE İSTANBUL’U SÜSLEDİ

Festival kapsamında Emirgan Korusu başta olmak üzere İstanbul’un çeşitli semtlerine yaklaşık 20 milyon lale dikilerek yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuldu. Yerli ve yabancı birçok turistin İstanbul’a akın etmesini sağlayan festival amatör ve profesyonel bir çok fotoğrafçının da ilgi odağı oldu. Emirgan Korusu’na gelen vatandaşlar rengarenk laleler ile bol bol fotoğraf çektirdi.

 “OSMANLI DÖNEMİ’NDEKİ LALE TÜRLERİNİ BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Lale Festivali’nin açılışında konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, “Geçen yıl da bu yıl da İstanbul’a 20 milyon lale ektik. Özellikle yani nesilleri bulmaya çalışıyoruz. Yani 190 çeşit Emirgan’da var. Geçmişte, Osmanlı döneminde bin 500 çeşit vardı. İstanbul Lalesi üzerinde çalışıyoruz. Bu şehrin eski Osmanlı’daki lale soğanı kayıp. Onu bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“İSTANBUL’U TEKRAR KENDİ GÜZELLİKLERİ İLE BULUŞTURUYORUZ”

“Kaybettiğimiz laleleri geri kazanmak için çalışmalar yapıyoruz” diyerek sözlerine devam eden Topbaş, “Tabi bu bizim kültürel bir değerimiz. Tekrar İstanbul ile buluşun ve güzellikleri İstanbullulara estetik duygu versin. Ressamlarımıza, fotoğrafçılarımıza, sanatçılarımıza ilham kaynağı olsun istiyoruz. Bu güzellik İstanbul’a yakışır. Zaten İstanbul güzel. Onu tekrar kendi güzellikleri ile buluşturuyoruz. İstanbul’a biraz dokundukça, İstanbul’da kendine gelmeye başladıkça, İstanbullular zaten sahip çıkıyorlar. Yani sokaklardaki caddelerdeki lalelere dokunmuyorlar. Evlerindeki laleler kadar korumaya çalışıyorlar. 15 milyon İstanbullu’nun her birine bir lale düşüyor. 5 milyon da artıyor. O da turistler için” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı Kadir Topbaş daha sonra protokol üyeleri ve açılışa katılan ailelerin çocukları ile birlikte üzerinde lale desenleri olan pastayı kesti. Çocuklarla birlikte pastayı kesen Başkan Topbaş, çocuklara kendi elleriyle pasta ikramında bulundu. Sonrasında ise Topbaş, vatandaşlara lale hediye ederek, bol bol fotoğraf çektirdi.

selyus