Ana Sayfa ÇEVRE, İÇ POLİTİKA 31 Temmuz 2021

Kemal Kılıçdaroğlu, orman yangınlarının faili PKK ile ilgili tek kelime etmedi!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Öze Dönüş Platformu temmuz ayı toplantısında orman yangınları hakkında açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu konuşmasında orman yangınlarının faili pkk hakkında tek kelime dahi etmedi.

Öze Dönüş Platformu temmuz ayı toplantısı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Bayrampaşa’daki bir otelde düzenlendi.

Toplantıda orman yangınlarıyla ilgili konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Dün Antalya ve Manavgat’taydım. Gece Marmaris’e geçtim. Orman yangınları var, hala devam ediyor. Gerçekten bir ağacın yanması ne demektir? Bir ormanın yanması ne demektir? Onlar canlı. Ormanda yaşayan bir ekosistem var. Orada da canlılar yaşıyor. Kaplumbağadan, kurttan, kuştan her şey var. Bütün bunlar yanıyor. Dolayısıyla bizim önlem almamız lazım ” diye konuştu.

2002 yılında Türkiye’de 176 orman yangını çıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Çok büyümeden tamamı söndürüldü. Belki biz toplum olarak farkında bile olmadık. Olayı büyüttüğünüz andan itibaren toplumun dikkati oraya yığıldı. Peki 2002’de yapılan mı doğruydu, bugün yapılan mı doğru? 176 yerde orman yangını çıkıyor. Büyümeden tamamı söndürülüyor. Şimdi orman yangını var. Kimin ne dediği belli değil” dedi.

“Yaş kesen, baş keser”

Kılıçdaroğlu, “Ormanlar bizim ormanımız. ‘Yaş kesen, baş keser’ diyoruz. Ormanları koruyacağız. Ormanlar bizim akciğerimiz. Nefes alıyoruz onlar sayesinde.” ifadelerini kullandı.

selyus