Ana Sayfa ÇEVRE 12 Nisan 2015

Sancaktepe’de “Lale devri”

Sancaktepe Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşen “Sancaktepe Lale Festivali” AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in katılımıyla 11 Nisan Cumartesi günü düzenlenen etkinlikle başladı.

Kentin dört bir yanına diktiği ağaçlarla Sancaktepe’ye bambaşka bir görünüm kazandıran Sancaktepe Belediyesi, Lale Festivali ile ilçemizin güzelliğine renk katmaya devam ediyor. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen “Lale Festivali”  11 Nisan Cumartesi günü Sevenler Kavşağı Meydan Parkı’nda yapıldı. Lalelerin rengarenk açtığı meydan parkı yapılan festival, birbirinden güzel etkinliklere sahne oldu.

Sancaktepeli vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programa, AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkanı Adil Kandemir, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Genç ve Muhammed Ali Cankatar’de katılarak baharın güzelliğini binlerce kişi ile birlikte yaşadılar. Etkinlikte bir konuşma yapan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Lalenin kültürümüzde farklı bir yeri var. Lale soğanını Orta Asya steplerinden Anadolu’ya ecdadımız getirdi. Sözlü, yazılı edebiyatımızda olsun, musikimizde, görsel sanatlarımızda olsun, işlenen lale motifinin aynı zamanda İstanbul ve baharın da simgesi olduğunu” söyledi. Başkanımız Erdem; “Doğal güzellikleriyle Sancaktepe’miz, İstanbul’da baharın en güzel yaşandığı bölgelerden birisidir. Baharın getirdiği canlılığın, ortaya çıkan renk şöleninin, ahengin ve eşsiz manzaranın seyrine Sancaktepe’de doyum olmaz. Bahar kentidir Sancaktepe’miz. Biz de Sancaktepe’mizde bahar coşkusunu doya doya yaşamak için bu festivali düzenlemeyi uygun gördük” dedi.

Başkanımız Erdem, Festival kapsamında Sancaktepe Belediyesi olarak, Safa Tepesi, Ortadağ Tepesi, Samandıra Göleti, Paşaköy, Kent Park olmak üzere ilçenin birçok noktasına 600 bin adet lale dikildiğini sözlerine ekledi.

Renkli görüntülerin yer aldığı etkinlikte, Genç Gelecek Kulübü Korosu İstanbul Şarkılarından Yangın Var, Kâtibim, Bir Dalda İki Kiraz gibi eserleri seslendirdi. Genç Gelecek Fotoğrafçılık Kulübü ‘’Pinhole’’ çalışması kapsamında Sancaktepe hatırası fotoğraf çekimi yaptı. Ayrıca, Animasyon Ekibi, Tahta Bacak, Yüz Boyamacılar, Şişme Animatörler katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı. Gösteriler sonrası şenliğe gelen vatandaşlara lale hediye edildi.

 

Etiketler:
selyus