Ana Sayfa ÇEVRE 15 Ocak 2020

Şener Üşümezsoy, “İstanbul’da büyük deprem yok!”

Deprem Bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Kumburgaz’daki fay başlıyor Yunanistan’a kadar gidiyor, Yalova- Çınarcık’taki fay İzmit’ten çıkarak Bandırma’ya doğru gidiyor. Ortada Büyükçekmece’den Tuzla’ya kadar giden kesimde bir fay yok. İstanbul’un bu bölgesi o açıdan rahat. İkincisi zaten böyle büyük bir deprem yok, deprem olacak diyenler aslında bölgeyi imara açılmayı planlayanlar” dedi. 

Büyükçekmece Belediyesi olası Marmara depremine karşı vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla “Marmara Bölgesi’nin Depremselliğinde Büyükçekmece ve Civarının Önemi” paneline ev sahipliği yaptı. Düzenlenen panelin konuşmacısı Deprem Bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, beklenen Marmara depremi ve Büyükçekmece’nin önemi hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. İlhan Osmanşahin’in yaptığı deprem paneli Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. En çok tartışılan konuların başında gelen deprem konusunda gerçekleştirilen panele vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

“BÜYÜK BİR DEPREM YOK”

Üşümezsoy, “İstanbul’da 99 depreminde Yalova- Çınarcık kıyısında bir deprem bekleyebilirdik ama 1894’de orası kırılmış, 1912’de Tekirdağ- Silivri kırılmış kırılmayan bir tek kesim Kumburgaz çukurundaki 35 kilometre. Burada en kötü senaryolar bu kırılmayan kesimin 50 veya 70 kilometre Silivri çukuruyla Çınarcık çukuru arasında 7.2’lik depremi herkes söylüyor. O fayın doğu kesimindeki fay olmadığı için yalnızca Kumburgaz’daki bu fay var. Kumburgaz’daki fay başlıyor Yunanistan’a kadar gidiyor, Yalova- Çınarcık’taki fay İzmit’ten çıkarak Bandırma’ya doğru gidiyor. Ortada Büyükçekmece’den Tuzla’ya kadar giden kesimde bir fay yok. İstanbul’un bu bölgesi o açıdan rahat” şeklinde konuştu.

selyus