Ana Sayfa EĞİTİM 7 Nisan 2015

Başkan Türkmen, “Okuyan adamdan zarar gelmez”

Kütüphane Haftası dolayısıyla başlatılan kitap kampanyasında bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Okuyan adamdan zarar gelmez. Bütün sıkıntıların kaynağı cehalettir okumamaktadır. Bizler bu hafta dolayısıyla toplanan kitaplarımızı Güney Doğu’ya göndereceğiz” dedi.

Üsküdar Belediyesi, Kütüphane Haftası dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile kitap toplama kampanyası başlattı. Toplanan kitaplar Güneydoğudaki öğrencilere gidecek.

Başkanlık Binası önünde startı verilen kampanyaya Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, FSM Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Hüsrev Subaşı, Kütüphane Müdürlüğü bünyesinde eğitim gören bilgi evleri ve çocuk Akademileri öğrencileri, öğrenci velileri ve kitapsever vatandaşlar katıldı.

Program Bilgi Evi öğrencisi Suna Aldoğan’ın okuduğu Kütüphane Haftası Basın Bildirisi ile başladı. Okunan bildiri sonrası kürsüye gelen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, kitabın okuyanın dünyasını genişletip, farklı ufuklara açılmasına fırsat tanıdığına vurgu yaparak, “Kitap okumakla faydasını aldığımız ama zararını görmediğimiz bir araç. Kitap olarak çok iyi karnemiz yok. Hepimiz bunun bilincindeyiz. Belediyelerimizin ve kültür kuruluşlarımızın okuma alışkınlıklarımızı artırmak için yaptıkları etkinlikler çok önemli. Şu anda bizleri dinleyen küçük öğrencilerimiz kitap okumanın ne olduğunu bilen ve kitap okumak arzusuyla dolu olan gençlerimiz. Kitabı geleceğe taşımak ve kitabın değerini düşürmemek biz yöneticilerin de bir görevidir. Kütüphaneler açıyoruz çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Ama yeteri kadar başarılı olamadığımız anlaşılıyor. Bu ‘Kitabınız Mirasınız Olsun’ kampanyası kitaba ulaşma noktasında sıkıntıları olan insanlarımıza fırsatlar tanıyacak. Bunun çok önemli bir bilinç oluşturacağını düşünüyorum” diye konuştu. Prof. Dr. Musa Duman, sözlerini bu çalışmaya sağladığı katkıdan dolayı Başkan Türkmen’e teşekkür ederek tamamladı.

KÜLTÜRE SANATA DAİR ESERLER UNUTULMAZ

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’ın bir kültür, sanat, ilim irfan şehri olduğuna vurgu yaparak başladığı konuşmasında, “Bizim bu güzel şehre karşı, bu şehirde yaşayan insanlara karşı sorumluluklarımız var. Belediye olarak yollar yaparız. Parklar yaparız. Binalar yaparız. Yeşil alanlar, alt yapı üst yapı hizmetleri yaparız. Ama bunların belli bir ömrü vardır gelir ve geçer. Ama kültüre, sanata okumaya dair, güzel ahlaka dair, kişilik kimlik bulunmasına, gençlerimizin karakterli yetişmesine dair yapılan eserlerin izleri silinmez. Bu hizmetler asla unutulmaz” dedi.

“OKUDUKÇA GENÇLERİMİZİN AHLAKLARI DÜZELİR”

Başkan Hilmi Türkmen, Üsküdarlılar olarak bu alanda çok şanslı olduklarına vurgu yaparak, “Ne kadar şanslı isek sorumluluğumuz bir o kadar da ağır. Bugün ‘Mirasınız Kitap Olsun’ kampanyasının ana teması, sıradan bir söz değil. Sıradan bir slogan hiç değil. İnanan insanlar olarak bu sözün bize çok şeyler anlattığının bilincindeyiz. Bizler çocuklarımıza, gençlerimize daha çok nasıl dünyalık bırakırız yarışına girersek onlara iyilik yapmış olmayız. Geleceğe dönük olarak ahlaklı ve karakterli nesiller yetiştiremezsek elde edilen dünyalıkların bir anlamı olmaz. Esen bir rüzgarla her şey savrulur gider. Okudukça gençlerimizin ahlakları düzelir. Kimlik ve kişiliklerini bulurlar. Okuma noktasında millet olarak karnemiz hiç iyi değil. Dünyada yayımlanan kitap sayısı ile okuma sayısına bakıyorsunuz. Ülkemizdeki rakamlarla arasında korkunç farklılıklar var” 

Başkan Türkmen, millet olarak esaret altında olduklarını belirtip, “Kitap okumakla olan ilgimiz koptu. Bırakın okumayı, ailelerde anne babalar ve çocuklarla iletişim yok. Komşularla irtibatımız koptu. Biz millet olarak bu değiliz” dedi.

“BÜTÜN SIKINTILARIN KAYNAĞI CEHALETTİR, OKUMAMAKTIR”

Başkan Hilmi Türkmen, bir hevesle alınan kitapların eve gidene kadar bakılıp bir kenara atılmaması gerektiğine değinerek, “Kitaplar tozlu raflarda kalmamalı. 2023’e giden yolda her gün 23 dakika kitap okuma projesi başlattık. Anneler babalarda çocuklarını beklerken kitap okumaya başladılar. Önünüze hangi kitap gelirse gelsin yeter ki okuyun. Okuyan adamdan zarar gelmez. Bütün sıkıntıların kaynağı cehalettir, okumamaktadır. Bizler bu hafta dolayısıyla toplanan kitaplarımızı Güney Doğu’ya göndereceğiz” diye konuşarak sözlerini noktaladı.

Konuşmalar sonrası Başkanı Hilmi Türkmen, FSM Vakıf Üniversitesi Rektörü Musa Duman ve dekanlar, öğrencilerle birlikte kumbaralara kitap atma etkinliği gerçekleştirdi.

Etiketler:
selyus