Ana Sayfa EĞİTİM 14 Eylül 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öğrenci yurt ücretlerinde değişiklik yapılmayacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aylık 250 lira ile 450 lira arasında değişen yurt ücretlerinde bu yıl da değişlik yapılmayacağının müjdesini paylaşmak istiyorum. Rakamlar apaçık ortadayken her kim yurtlar üzerinden, yurt kapasitesi üzerinden başka ülkeleri örnek göstererek bizi eleştiriyorsa ya cahildir, ya art niyetlidir ya da öğrencilerimizi tahrik etmeye çalışan bir provokatördür” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mamak’taki Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yeni Yurtlar Kampüsünde gerçekleşen “105 Yeni GSB Yurt Binası Açılış Töreni”nde konuştu.

“HİZMETE ALDIKLARIMIZLA TOPLAM YURT SAYIMIZI 800’E VE YATAK SAYIMIZI DA 850 BİNE ÇIKARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmete açtıkları 105 yeni yükseköğrenim yurdunun ülkeye ve öğrencilere hayırlı olmasını temenni etti. Yurtların ülkeye kazandırılmasına vesile olan Gençlik ve Spor Bakanlığının ve genel müdürlüğün mensuplarından, inşasında görev alan mimar, mühendisinden işçisine kadar tüm emek sahipleri, yüklenici firmayı yürekten kutladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yurtlarda kalarak, eğitim-öğretimlerini sürdürecek öğrencilere okullarında ve hayatlarında başarılar diledi.

Bugün hizmete alınanlarla birlikte toplam yurt sayısını 800’e, yatak sayısını da 850 bine çıkardıklarını bildiren Erdoğan, “Bay Kemal, bu iş lafla olmuyor. ‘Şöyle yurt yaparız, böyle yurt yaparız.’ Elini kolunu tutan mı var, büyükşehir belediyelerine yaptır bakalım. Lafla olmuyor bu iş. Göreve geldiğimizde bu rakam yalnızca 190 yurt binası ve 182 bin yatak kapasitesinden ibaretti. Üstelik bu yurtların hemen hepsi eski sisteme göre inşa edilmiş, gençlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak köhne yapılardı. Bu binanın yerinde olan eski binada gençlik yıllarımda Ankara’ya gelişimde arkadaşlarımla beraber kalmıştık. Ben de böyle bir hatırası var. Ama şimdi maşallah muhteşem bir yurt binasına sahip olduk” açıklamasında bulundu.

“OTEL KONFORUNDA ODALARA SAHİP YENİ YURT BİNALARI İNŞA ETTİK”

Geçmişte öğrencilerin yaşadığı yurt sorunlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Düşük standartlı yurt binaları, üniversite öğrencilerimizin en son çare olarak başvurduğu yerlerdi. ‘Gençlerimiz en iyisine, en güzeline layıktır’ diyerek hemen kolları sıvadık. Attığımız adımlarla ülkemize ve gençlerimize yakışmayan bu kötü tabloyu tamamen tersine çevirdik. Otel konforunda odalara sahip yeni yurt binaları inşa ettik. Yeni iş birliği modelleri geliştirerek, bu süreçte özel sektörümüzün dinamizminden de faydalandık. Üniversitelerimizin yaygınlaşmasına paralel olarak 81 vilayetimizin tamamına, 254 ilçemize ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bu imkanı götürdük” dedi.

“İlk yerleştirmede yüzde 80’lik rekor bir talep karşılamayla tarihin en yüksek yerleştirme seviyesine ulaşıldığını kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin, yurtlar ve üniversite öğrencilerine tanınan fırsatlar bakımından, dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer aldığına vurgu yaptı. Konforuyla, çalışma alanlarıyla, spor sahalarıyla, kütüphaneleriyle, güvenlik, temizlik, ücretsiz internet gibi hizmetleriyle yurtların, öğrenciler için donanımlı birer yaşam merkezi haline geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendini sosyal devlet addeden pek çok Avrupa ülkesinde bile bu seviyede bir altyapının bulunmadığını ifade etti.

Amerika ve Avrupa dahil pek çok ülkenin ciddi meblağalar talep ederek verdiği hizmetleri, gençlere ya tamamen ücretsiz ya da sembolik ücretlerle sunduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçeği uluslararası kuruluşların bilimsel çalışmalarının da ortaya koyduğunu belirterek, Türkiye’nin yurt kapasitesinin İspanya, Hollanda, Almanya ve Fransa’nın toplamından daha fazla olduğunu dile getirdi.

“TÜRKİYE, GEÇEN SENE BAŞVURU TALEPLERİNİN YÜZDE 90’INDAN FAZLASINI KARŞILAMIŞTIR”

Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesinden pozitif yönde ayrıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkeler, öğrenci konaklama taleplerinin yüzde 6’sı ile yüzde 15’i arasındaki kısmını ancak karşılarken Türkiye, geçen sene başvuru taleplerinin yüzde 90’ından fazlasını karşılamıştır. Sadece bu yıl 415 bin 305 üniversiteye yeni başlayan ve ara sınıf öğrencisinin yurt başvurusu yaptığı düşünüldüğünde bu hizmetlerin önemi ve büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. Yapılan her başvuru, 12 ayrı kamu kurumunun dijital alt yapısı üzerinden kontrol edilerek değerlendirilmektedir. İlk yerleştirmede, yüzde 80’lik rekor bir talep karşılama oranıyla tarihimizin en yüksek yerleştirme seviyesine ulaşılmıştır. Öyle ki 41 il merkezimizde başvuran her öğrenci yurda yerleştirilmiştir. Diğer illerdeki yerleştirme oranlarının da zaman içerisinde artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“YURT ÜCRETLERİNDE BU YIL DA DEĞİŞLİK YAPILMAYACAĞININ MÜJDESİNİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM”

Salgın döneminde yurt ücretlerinde herhangi bir artışa gidilmediğini de anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi buradan, aylık 250 lira ile 450 lira arasında değişen yurt ücretlerinde bu yıl da değişlik yapılmayacağının müjdesini paylaşmak istiyorum. Rakamlar apaçık ortadayken her kim yurtlar üzerinden, yurt kapasitesi üzerinden başka ülkeleri örnek göstererek bizi eleştiriyorsa ya cahildir, ya art niyetlidir ya da öğrencilerimizi tahrik etmeye çalışan bir provokatördür” dedi.

 

Kredi ve yurtlar meselesinde Türkiye’nin son 20 yılda kat ettiği mesafenin eleştiri konusu değil herkesin gurur vesilesi olması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet, çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerini gerçekleştirebilmeleri için gereken her türlü desteği en ileri seviyede vermektedir. Üstelik bu imkanı sadece okul dönemiyle sınırlı tutmayarak yılın tamamına yaygınlaştıracak projeler de geliştirdik” açıklamasında bulundu.

“150 BİNDEN FAZLA GENCİMİZ, BU PROJEDEN FAYDALANARAK YENİ YERLER GÖRME, TATİL VE SEYAHAT YAPMA İMKANI BULDU”

Yaz dönemi için uygulamaya başlanan Seyahatsever Genç Projesi ile yurtların, 18-30 yaş arasındaki gençlere ücretsiz olarak açtıklarını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplamda 150 binden fazla gencimiz, bu projeden faydalanarak yeni yerler görme, tatil ve seyahat yapma imkanı buldu. İnşallah bu ve benzeri projeleri önümüzdeki yıllarda sürekli geliştirerek, gençlerimizin hizmetine sunmayı sürdüreceğiz. Bir dönem ülkemizin en büyük sorunlarından birisi neydi? Üniversite harçlarıydı. Daha üniversiteler açılmadan marjinal örgütler, bu meseleyi istismar eder, sokakları ve üniversiteleri karıştırmanın vasıtası olarak kullanırlardı. Biz, 10 sene önce üniversite harçlarını tamamen kaldırarak, sürekli provokasyon vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdük” dedi.

“ARTIK BAŞVURAN HER ÖĞRENCİMİZE YA KREDİ YA BURS, MUHAKKAK VERİYORUZ”

Öğrenciler için kredi ve burs imkanlarını da genişlettiklerini ifade eden Erdoğan, “Göreve geldiğimizde 451 bin öğrenci, burs veya kredi alabiliyorken bu sayı geçtiğimiz yıl 503 bini burs, 880 bini kredi olmak üzere 1 milyon 383 bine çıktı. Bugün artık başvuran her öğrencimize ya kredi ya burs, muhakkak veriyoruz. 2002’de sadece 45 lira olan burs veya kredi meblağını da her yıl artırdık. Şu anda lisans öğrencilerine 850 lira, yükseklisans öğrencilerine 1700 lira, doktora öğrencilerine de 2550 lira kredi veya burs veriyoruz. Bunun yanında yurtlarda kalan öğrencilerimize aylık 11 lira olan beslenme yardımını da 750 liraya çıkartarak hiçbir gencimizi mağdur etmedik” dedi.

Yılbaşında kredi, burs ve beslenme yardımı rakamlarını günün ihtiyaçlarına göre yeniden belirleyeceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek dönemde hem yurt hem burs imkanlarını genişletmeyi sürdüreceklerini belirterek, küresel ekonomik sarsıntılardan dolayı artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında gençlere yeni destekler de sağladıklarını bildirdi. Erdoğan, “Temmuz ayındaki Kabine Toplantımızda, kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılması kararını aldık. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanabilecek. Böylece kredi geri ödemelerinde 26 milyar liradan fazla bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk” dedi.

“TOPLAM 3 MİLYON 157 BİN GENCİN ÖĞRENİM KREDİSİ SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin faaliyetlerinin başlamasıyla yapılacak kanuni düzenleme sonrasında hayata geçecek bu uygulamayla mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin kredi almış ancak henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 295 bin olmak üzere, toplam 3 milyon 157 bin gencin öğrenim kredisi sorununu ortadan kaldıracaklarını da sözlerine ekledi. Gelecek yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerin de sadece aldıkları kredi rakamı kadar geri ödeme yapacaklarını hatırlatan Erdoğan, “Dünyadaki yüksek öğrenim kurumlarına olan borçlarını bankadan kredi alarak ödeyen gençlerin, çok uzun yıllar boyunca bunun yükü altında ezildiğini, oralarda yaşayan herkes çok iyi bilmektedir. Biz sadece eğitimi ücretsiz yapmakla kalmıyor, üzerine bir de öğrencilerimizin hayatlarını idame ettirebilecekleri kaynağı da karşılıksız veya rahatça geri ödenebilecek şartlarda kendilerine sunuyoruz” dedi. İHA

selyus