Ana Sayfa EĞİTİM 24 Ocak 2023

Sultangazi’nin mucitleri, icatlarını tanıttı

Sultangazi Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi, minik mucitlerin sahne alarak icatlarını tanıttığı özel bir program düzenledi. 17 Ocak Mucit Çocuklar Günü kapsamında düzenlenen programda öğrenciler sevilen bilim insanlarının kılığına girerek izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Matematikten astronomiye, resimden fen bilimlerine, robotik kodlamadan dramaya 12 atölye ve 16 branşta eğitim veren Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi, geleceğin mucit ve sanatçılarını yetiştirmeyi sürdürüyor.

Eğitimiyle fark oluşturan Bilim Merkezi, 17 Ocak Mucit Çocuklar Günü kapsamında renkli bir gün geçirdi. Bilim Merkezi öğrencileri, düzenlenen programda kendi icatlarını tanıttı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen renkli programa öğrenci ve ailelerinin katılımı yoğun oldu.

MİNİK MUCİTLER İCATLARINI SERGİLEDİ

Minik mucitler kendi emekleriyle ortaya çıkardıkları sebze meyveleri kimyasaldan ayıran cihaz, motosiklet kullanıcıları acil durum kaskı, trafik kazalarında hasarı aza indirgeme projesi, geri dönüşüm ürünlerinden dekorasyonel çalışma, çevre temizliği için özel çöp toplama aracı gibi 14 icat hakkında bilgi verdi. Ayrıca öğrenciler, bilimsel sergi alanında çeşitli deneyleri deneyimleme şansı da buldu.

ÖĞRENCİLERDEN BİLİM ADAMI CANLANDIRMASI

İcatların tanıtılmasının ardından bilim merkezi tiyatro öğrencileri izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Öğrenciler, sevdikleri bilim insanlarının kılığına girerek canlandırma gerçekleştirdi. Salondaki kalabalıktan da bilim insanlarının kim olduğunun tahmin edilmesi istendi. İzleyiciler merakla karakterlerin kim olduğunu bulmaya çalıştı. Tiyatronun ardından müzik atölyesi öğrencileri izleyenlere müzik ziyafeti sundu.

SULTANGAZİ BİLİMLE GÜZEL

Gelişimin ancak bilime önem vererek mümkün olabileceğini belirten Sultangazi Belediye Başkanı Avukat Abdurrahman Dursun, “Hedefimiz gençlerin bilimi hayatlarıyla bütünleştirmeleridir. Bilim Merkezimizde geleceğin mucitlerini yetiştiriyor, onların bilimle iç içe büyümeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Mucit Çocuklar Günü kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte kendi icatlarını tanıtan pırıl pırıl gençlerimize başarılarının devamını diliyorum. Çocuklara bilimi aşılayacak bir başka projemiz olan “Kaşif Çocuk” ile de geleceğin mucitlerini yetiştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

selyus