Ana Sayfa EĞİTİM 27 Temmuz 2021

Talat Yavuz, “Kaç lise ikili eğitime geçecek?”

Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada eğitimle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nı hem soru yağmuruna tuttu, hem de bir dizi serzenişlerde bulundu…

Talat Yavuz açıklamasında: “Liselere yerleştirme sistemimizin bir mantığı, bir felsefesi veya bir yaklaşımı var mı?

Sistemden bakarak hangi okullar çok tercih edilmişse, o okulların kontenjanlarını iki üç katına çıkararak yerleştirme yapıyorsunuz?

Önce öğrencileri yerleştiriliyor, sonra okulların derslik, atölye, idare odası, laboratuvar vs. imkanlarına bakıyorsunuz?

Bir okulun planlaması dört yılı dikkate alınarak yapılmıyor, günü kurtarma mantığı ile hareket ediliyor. Yapılan açıklama ile kamuoyu resmen yanıltıyor. İkili eğitim yapan Meslek Lisesi nasıl olacak?

Okul müdürleri çaresiz, geçen yıl da aynı şekilde yapılmıştı diyorlar. Çözüm, son anda panikle bir şeyler yapmakla değil, aklı başında bir sistem kurmakla üretilebilir. Herkesi memnun etme çabası ile değil, eğitim değeri olan ilkelerle hareket edilmeli. Baştan oluşturulan yalancı memnuniyet sonrasında çok daha büyük tepkilere, yakınmalara sebep olacaktır.

Yapılan yanlışlar bizi buraya getirdi ve gerçekten gençlerimize, yarınlarımıza yazık ediyoruz. Özel okullar boşken, teşvik sistemini neden yok ettiniz?

Perde arkasından İmam Hatipleri hedefe koymak kime ne kazandıracak?

Özeliyle, devletiyle, İmam Hatibiyle bütün okullar bizim okullarımız, bütün çocuklar bizim çocuklarımız diye çare ürettiniz ve kapıları çaldınız da size hayır mı denildi?

Değiştirin, bütün iş yapma biçiminizi değiştirin ve köklü problemler dururken çiçek böcekle, kapı bacayla oyalanmayın. Bari yüz yüze ve uzaktan karışık bir sistem üzerinde çalışın da iki yıldır yazılan çizilenden bir sistem çıkaralım. Müfredatı ve yeni okulu çalışın…”

selyus