Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 23 Eylül 2017

Çekmeköy Belediyesi, şeffaf mutfağı; güvenli gıdaya dönüştürdü

Çekmeköy Belediyesi’nin düzenlediği Şeffaf Mutfak Güvenli Gıda Festivali’nde, sağlıklı ve güvenilir mutfaklar için gereken tüm detaylar eğlenceli etkinliklerle anlatıldı. Festivale Çekmeköylüler yoğun ilgi gösteriyor.

Çekmeköy Belediyesi Şeffaf Mutfak Güvenli Gıda Festivali, belediye bahçesine kurulan alanda başladı. Birbirinden lezzetli yiyeceklerin bulunduğu festivalde, mutfağın insan sağlığındaki önemi anlatıldı. Festival alanında kurulan mini mutfakta minikler doğru el yıkamayı öğrendikten sonra kek yaparken, büyükler de usta şeflerden yemek tarifleri aldı ve Şeffaf Mutfak Bayraklı işletmelerin ürünlerinin tatlarına baktılar.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE ULAŞTIRAN PAZAR

Alanda kurulan festival pazarında, köylerde yetiştirilen doğal ürünler tezgahlardaki yerini aldı. Bahçe kokusu üzerinde olan ürünler üreticileri tarafından tüketiciye sunuldu. File ile satışı yapılan domates, biber, patlıcan, üzüm, kabak kısa sürede tükendi.

Hem yemeğe hem eğlenceye doyuran festival pazar günü de misafirlerini ağırlamaya devam edecek. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen festivalin açılışını; Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salik Kırıcı, başkan yardımcıları, proje ortağı Diversey Kimya Genel Müdürü Gökhan Özdöl, denetimleri geçerek Şeffaf Mutfak bayrağı almaya hak kazanan işletmeler ve vatandaşlar birlikte yaptılar.

Şeffaf Mutfak Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler projesinin koordinatörü ve Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Çetin’in açılış konuşmasında projeye gönüllü olarak katılarak denetimleri geçen 21 işletmeye teşekkür etti.

BAŞKAN POYRAZ, “ÇEKMEKÖY’ÜMÜZ İÇİN DAHA GÜZEL ADIMLAR ATIYORUZ”

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, “Projeye 2 yıl önce başladığımızda bize inanan ve denetimlere gönüllü olarak katılan işletmelerimizle her geçen gün Çekmeköy’ümüz için daha güzel adımlar atıyoruz. Ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğimiz ve yıl içindeki düzenli denetimlerimizde insan sağlığına önem veren bu işletmelerimizin kapısına astığımız Şeffaf Mutfak bayrağı altında güvenle gıda tüketimi yapabilirsiniz. Bu festivalde hem eğlendirip hem güvenli gıda ile ilgili önemli bilgiler veriyoruz. Geçen yıl aldığımız olumlu tepkiler nedeniyle bu yıl etkinliğimizi iki güne çıkardık,” dedi.

BAŞKAN KIRICI, “BU PROJEYİ HAYATA GEÇİRENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, “Çekmeköy, havası, suyu, doğası ile tüm İstanbul’un gözbebeği. Doğa ile baş başa kalmak için tercih edilen ilçemizde gıda tüketim alanları da artık çok güvenli. İnsan sağlığına verilen önem nedeniyle bu projeyi hayata geçirenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

KAYAKAM KANSIZ, KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’I YADETTİ

Selamlama konuşması yapan Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, “Cennetmekan Kanuni Sultan Süleyman Han’ın dediği gibi halk içinde muteber nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. Sağlık insanlar için çok önemli; o sıhhatli nefesi almak için yapılan hizmetler de bu nedenle çok önemli. Normalde büyük bütçeli danışmanlık hizmetinin esnaflara ücretsiz olarak verildiği bu projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN KIZILAY’A BAĞIŞ

Mutfağı Şeffaf Mutfak Bayrağı almaya hak kazanan Nasreddin Hoca Anaokulu’nun standında okulun öğrencileri satış yaparak, gelirini Türk Kızılayı Çekmeköy Şubesi’ne bağışladılar.

selyus