Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 14 Temmuz 2016

İstanbul’da son yüzyılın kaçak sigara operasyonu

İstanbul Zeytinburnu açıklarında Moldova bayraklı kargo gemisinde 100 ton 464 kilo ağırlığında 3 milyon 300 bin paket kaçak sigaraya ele geçirildi.

İstanbul’da son yüzyılın en büyük kaçak sigara operasyonu gerçekleşti. Sıkı takip sonucu Zeytinburnu açıklarında gemi içinde gerçekleştirilen operasyonda sigaraların değerinin 28 milyon 500 bin TL olduğu tespit edildi. 3 milyon 300 bin paket kaçak sigaraya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılıkla mücadele ekibi el koydu.

Moldova bayraklı geminin ekibi yakalanacaklarını anladıklarında hedef şaşırtmaya çalıştılar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılıkla mücadele çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Deniz yoluyla yüklü miktarda kaçak sigara sevkiyatı yapılacağı yönünde alınan istihbarat bilgileri üzerine İstanbul Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, gemi ile ilgili geniş çaplı araştırma başlattı. Sigara kaçakçılığı konusunda çıkış ve varış ülkeleri itibariyle riskli olarak değerlendirilen gemiler Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi’nde gemi takip sistemi üzerinden takibe alındı. Yapılan incelemeler üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Moldova Limanı’ndan sigara yüklü olarak Ukrayna’nın Skadovsk Limanı’na gitmek üzere hareket eden Moldova bayraklı kargo gemisi riskli olarak değerlendirildi.

GEMİ TAKİBE ALINDI

Kargo gemisi kara sularına girdiği andan itibaren fiziki takibe alındı. Gemi İstanbul Boğazı’ndan geçiş yaptıktan sonra ise Ukrayna açıklarında bir süre seyrine devam etti.

Ancak geminin kısa süre sonra İstanbul Boğazı’ndan Küçükçekmece’ye doğru yönelmesi üzerine Sahil Güvenlik biriminden de destek istendi. Güvenlik birimleri, gemidekilerle temasa geçti. Ancak, geminin yöneticileri, aldıkları yükü Ukrayna’da boşalttıklarını beyan etti. Bu beyana ilişkin evrak da tanzim edildiği anlaşıldı.

Gemide bulunan 6 Türk ise gözaltına alınarak haklarında işlem başlatıldı.

selyus