Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 21 Mart 2016

Tebessümlü gençlerden çay ve kahve servisi

Üsküdar Belediyesi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde down sendromlu gençlerin çalıştığı ‘Tebessüm Kahvesi’ni hizmete açtı. Açılış sonrası Tebessüm Kahvesi’nin down sendromlu çalışanları, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberindeki protokol üyelerine çay servisi yaptı.

Üsküdar Belediyesi tarafından hayta geçirilen ve down sendromlu gençlerin personel olarak çalıştığı “Tebessüm Kahvesi” hizmete açıldı. Down sendromlu gençler, açılışa gelen davetlilere çay servisi yaptı.

Üsküdar Belediyesi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde down sendromlu gençlerin çalıştığı ‘Tebessüm Kahvesi’ni hizmete açtı. Açılış sonrası Tebessüm Kahvesi’nin down sendromlu çalışanları, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberindeki protokol üyelerine çay servisi yaptı. Altunizade ilçesi Koşuyolu Mahallesi’nde gerçekleşen açılışa Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK  Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Toplumsal Gelişim Merkezi Derneği (TOGEMDER) Genel Başkanı Saadet Gülbaran ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“TEBESSÜM ETMESİNİ BİLEN HERKESİ BURAYA BEKLİYORUZ”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bugün 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü. Aynı zamanda da Nevruz Bayramı. Nevruz Bayramı’nı kutluyorum, mutluluğumuza, neşemize, huzurumuza huzur katsın istiyorum. Ama tabi bugün özel bir gün. 21 Mart Down Sendromlular Günü. Biz Üsküdar’da bu özel günde sadece down sendromlu kardeşlerimizin, evlatlarımızın çalışacağı özel bir kahvehaneyi açıyoruz. Bu öyle bildiğiniz kahvehanelerden değil. Bu tebessüm kahvesi. Tebessüme ihtiyacı olan, tebessüm etmesini bilen herkesi bu kahveye bekliyoruz” diye konuştu.

“11 DOWN SENDROMLU GENCİMİZ BURADA ÇALIŞACAK”

Tebessüm Kahvesi’nde 11 down sendromlu gencin çalışacağını belirten Türkmen, “Bu yavrularımız gelen misafirlere çay ikram edecek, tost, kahve ikram edecek, mantı ikram edecek. Burası tebessüm için olağanüstü bir yer. Bahçesi var, yeşil alanımız var, kapalı alanı var. Üsküdar’ın da en güzel mekanı Tebessüm Kahvesi. Biz down sendromlu ya da onların ailesini dünyada Down Sendromlular Günü 21 Mart ama, biz onları sadece bir gün değil, her gün onların yanında olmayı arzu ediyoruz. Tebessüm Kahvesi’ne herkesi bekliyoruz. Bu anlatmayla olmaz ancak yaşamak lazım. Bizi ekranları başında izleyenleri mutlaka bu kahveye bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“TEBESSÜM KAHVESİ İSTANBUL’DA BİR İLK”

Daha sonra kürsüye gelen Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, “Bugün burada çok güzel bir gün yaşıyoruz. Bugünü bize yaşatan Cenabı Allah’a şükrediyor, Üsküdar Belediyemize de teşekkür ediyoruz. Hakikaten bu güzel insanları aramıza aldığı ve bizimle beraber olmalarını sağladığı için belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bugün burada açacağımız tebessüm kahvesi herhalde İstanbul’da bir ilk. Down sendromlu gençlerimizin çalışacağı bu mekan hayırlara vesile olur inşallah” dedi.

“DERTLİ BİR BAŞKANIMIZ VE EKİBİ VAR”

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz ise konuşmasında: Bugün tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Bugün 21 Mart. 21 Mart denince aklıma üç şey geliyor. Onlardan bahsetmeden geçemeyeceğim. Şairinde bahsettiği gibi:

Yine bahar geldi bülbül sesinden

Sada verip seslendi mi yaylalar

Çevre yanın lale sümbül bürümüş

Gelin olup süslendi mi yaylalar

Anadolu coğrafyasının baştan sona bahar coşkusunu yaşadığı bir gün olan Nevruz’u idrak ediyoruz. Rabbim bugünde birliğimize, beraberliğimize kastetmek isteyenlere, kardeşlik hukukumuzu zedelemek isteyenlere fırsat vermesin.

Bir diğer konu ise yine Anadolu Coğrafyasının yetiştirdiği, milletimizin de gönlünde ve vicdanında önemli bir yeri olan Aşık Veysel’imizin ölüm yıldönümü. “Yezit nedir, ne kızılbaş, deyilmiyiz hep bir kardaş, bizi yakar bizim ataş, söndürmektir tek çaresi diyen Aşık Veysel’e Allah’tan rahmet diliyorum. 

Üçüncü konu ise bugün “Dünya Down Sendromlular farkındalık günü” Benim için hayatımda en önemli olan, en güzel insanlarla en güzel zamanı geçirmektir. İşte bugün burada hayatımın en güzel insanlarıyla, en güzel ve en anlamlı dakikalarımı yaşıyorum. Bizi bir araya getiren değerli başkanımıza teşekkür ediyorum. Derdi olmayan dünyaya yük olurmuş. Dertli bir başkanımız ve ekibi var. Bu toplum için dertlenen, bu topluma hizmet edebilmek aşkıyla yanıp tutuşan bir başkan ve kadro var. İşte bu kadronun da eseri burada. Tekrar tebessüm kahvesi hayırlı olsun” diye konuştu.

“KAZANDIĞIM PARA İLE İŞ ARKADAŞLARIMI VE AİLEMİ YEMEĞE ÇIKARACAĞIM”

Tebessüm Kahvesi’nde arkadaşları ile birlikte çalışmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Arlin Gültane, “Bugün gelen misafirlerimize yaptığımız ikramları sunacağız. Burada müşterilere servis yapıyoruz, masaları hazırlıyoruz. Ben buradan önce de başka bir yerde çalışmıştım. Kazandığım tecrübeleri bilmeyen arkadaşlarımla paylaşıyorum. Açılışımıza katılan davetlilere kurabiyelerimiz, pastalarımız, cipslerimiz verilecek. İlk maaşımla Tebessüm Kahvesi’nde çalışan tüm personeli ve ailemi yemeğe çıkaracağım” dedi.

selyus