Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 6 Eylül 2017

Türkiye imalat sektöründe büyüyör

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Ağustos ayında 55,3’e yükseldi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin 2017 yılı Ağustos ayı sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0 üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, geçen Temmuz’da 53,6 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Ağustos ayında 55,3’e yükseldi. Mart 2011’den beri gözlenen en yüksek düzeyde ve uzun dönem ortalaması olan 50,8’in belirgin bir şekilde üzerinde kaydedilen PMI değeri ile böylece Türk imalat sektöründe son altı buçuk yılın en hızlı büyümesi gerçekleşti.

Ağustos ayında imalat sektörünün yeni siparişleri üst üste altıncı ay olacak şekilde arttı. İç piyasalardan alınan yeni siparişler, yeni ihracat siparişlerinden daha yüksek hızda genişlemeye devam etti. Türk imalat sektörü üretimi üst üste yedinci ay olacak şekilde arttı. Büyüme son dört ayda üçüncü kez olacak şekilde hızlandı ve Mart 2011’den beri gözlenen en güçlü düzeyde gerçekleşti. Firmalar, üretimi karşılamak amacıyla kapasitelerini genişletti. İstihdam artışı Temmuz’a göre hızlandı. Satın alma faaliyetlerindeki artış, Kasım 2013’den sonraki dönemin en yüksek hızında gerçekleşti. İstihdam artışındaki hızlanmaya rağmen tamamlanmamış işler Ağustos’ta arttı. Girdi fiyatları enflasyonu, Aralık 2016’dan beri ilk kez ağustosta yükseldi ve Mayıs’tan beri gözlenen en yüksek değere ulaştı. Nihai ürün fiyatları enflasyonu son yedi ayda ilk kez olacak şekilde artış kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, şunları söyledi: “Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında ağustos ayında yaklaşık son altı buçuk yılın en güçlü genel iyileşmesi gerçekleşti ve böylelikle imalat sektörü vites yükseltti. Bunun yansıması olarak; üretim, yeni siparişler ve istihdamda artış hızlandı”.

İSTANBUL İMALAT PMI AĞUSTOSTA 54,2’YE YÜKSELDİ

Temmuz’da 52,3 olarak gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da Ağustos’ta 54,2’ye yükselerek imalat sektörünün faaliyet koşullarında genel anlamda Ocak 2014’ten beri gözlenen en güçlü iyileşmenin yaşandığına işaret etti. PMI, uzun dönem ortalaması (Ocak 2006’dan beri) olan 50,5’in üzerinde kaydedildi. Ağustos ayında beş alt endeksin dördü (girdi stokları alt endeksi dışında) manşet PMI’a pozitif katkı sağladı. PMI’da Temmuz’a kıyasla gerçekleşen yükseliş, üretim, yeni siparişler ve istihdamdaki daha yüksek oranlı artışlardan ve tedarikçilerin teslim sürelerinin daha fazla uzamasından kaynaklandı.

automated production line in modern dairy factory

 

selyus