Ana Sayfa TÜRKİYE EKONOMİSİ 7 Aralık 2022

Zincir marketler için yeni uygulama

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Zincir marketlerin satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın sitesine aktarılmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de yayımlandı, bundan sonra zincir marketler satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın sitesine aktaracaklar. İlgili yönetmelik şöyle:

“Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir”

Yönetmeliğin hükümlerinin uygulanmasını Ticaret Bakanlığı yürütecek. Türkiye gazetesi

selyus