Ana Sayfa EDEBİYAT, TARİH 28 Haziran 2022

Eğitimci-Yazar Ömer Şahan’ın “Bir Nefes Kadıköy” isimli kitabı film oluyor

Eğitimci-yazar Ömer Şahan’ın emekli Meral öğretmen ile yürüme engelli Arda’nın hikayesini kaleme aldığı “Bir Nefes Kadıköy” kitabı film oluyor. Nazım Kitabevi Yaşam Okulu’nun yapımcısı olduğu filmin yönetmenliğini, gazeteci Mesut Solak yapacak. Senaryo yazımını ise Mesut Solak, filmin yardımcı yönetmenliğini de yapacak olan sunucu ve seslendirmen İlksen Efe ile birlikte üstlenecek.

Kadıköy Life’nin haberine göre Hikayede Kadıköy’e yeni taşınan Arda, karşı komşuları Meral öğretmen ile balkonda tanışır ve yeni taşındıkları ilçeyi çok merak ettiğini söyler. Bunun üzerine Meral öğretmen, Arda için bir servis aracı ayarlar ve ilçenin tarihi mekanlarını, simge adreslerini tek tek gezdirir. Osmanağa Camii’nden Beyaz Fırın’a, Barış Manço Evi’nden Fenerbahçe Stadı’na kadar birçok adres tek tek gezilir ve Arda adeta Kadıköy’e aşık olur.

“DAHA ÇOK KİTLEYE ULAŞACAK OLMASINDAN AYRI BİR HEYECAN DUYUYORUM”

Eğitimci-yazar Ömer Şahan, proje hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Amacım, Kadıköy gibi tarihi bir ilçeyi bir öğretmenin gözünden yeni nesillere anlatmak. Bunu yaparken de engelli Arda’nın şehirdeki yaşamı ile sosyal mesaj vermek. ‘Bir Nefes Kadıköy’ kitap olarak büyük beğeni gördü, film olarak da daha çok kitleye ulaşacak olmasından ayrı bir heyecan duyuyorum.”

“HEM TARİHİ ANLATACAĞIZ HEM DE ENGELLİ BİR İNSANIN ŞEHİR HAYATINI KONU ALACAĞIZ”

Filmin yönetmeni Mesut Solak ise film hakkında görüşlerini şöyle paylaştı: “Kitabı okuyunca büyük bir heyecan duydum. Ben aynı zamanda Nazım Kitabevi Yaşam Okulu’nun koordinatörüyüm. Sevgili yazarımız Ömer Şahan ile konuşunca ‘Neden bunu film olarak çekmiyoruz?’ dedim ve kendisinden ‘Herkes aynı şeyi söyledi, hemen yapalım’ yanıtını aldım. Şu an senaryo yazımına başladık, diğer taraftan da oyuncu seçmelerini yapıyoruz. Projemizi Kadıköy Kaymakamlığı, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kadıköy Belediyesi olmak üzere tüm kurumlar ile paylaştık. Tabii kitapta adı geçen mekanlar ile de tek tek görüşüyoruz. Hem tarihi anlatacağız hem de engelli bir insanın şehir hayatını konu alacağız. Sosyal mesajlar vermenin yanında keyifle izlenecek bir film çıkacak ortaya. Eylül ayında bir gala ile ilk gösterimi yapmayı planlıyoruz. Daha sonra okullarda gösterim yaparak, aynı zamanda yeni neslin kitap okumaya ilgisini de artırmak istiyoruz.” Kadir Toprakkaya / Kadıköy Life

selyus