Ana Sayfa TARİH 5 Eylül 2021

Kız Kulesi, restorasyonun ardından halka açılacak

İstanbul’un simgelerinden Kız Kulesi, 8 aylık restorasyon çalışmasının ardından halkın ziyaretine açılacak. Ziyaretler müze kartı ile yapılabilecek. Kulede sonradan yapılan eklentiler kaldırılarak özüne dönecek.

Galata Kulesi’ni restorasyondan geçirip halkın hizmetine sunan Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Boğazı’nın incisi Kız Kulesi için de harekete geçti. Yirmi yıldan bu yana restoran olarak işletilen Bizans’tan kalma kule; sekiz ay sürecek restorasyonun ardından ziyarete açılacak. Daha evvel yerleştirilen bütün eklentiler sökülecek. Çimento derzler temizlenecek, kubbe karbon liflerle güçlendirilecek. Avlunun üstüne yapılan çatı kaldırılacak. Kız Kulesi’nın kaybolduğu için bilinmeyen surları ortaya çıkacak.

İLK KAZMA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE VURULACAK

Tarihî yapıda bir basın toplantısı düzenleyerek çalışmalar hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilk kazmanın önümüzdeki günlerde vurulacağını söyledi. Kız Kulesi’nin bir “anıt eser” olarak ziyarete açılacağını vurgulayan Ersoy “İstanbul’un güzelliklerinin Kız Kulesi panoramasından gözlemlenmesini amaçlıyoruz” dedi. Galata Kulesi’ndeki restorasyon sırasında sonradan yapılan eklentiler kaldırılırken manipülasyonlar yapılmıştı. Bakan Ersoy, benzer tartışmaların yaşanmaması için bir internet portali kurduklarını, çalışmanın detaylarını www.kizkulesi.com adresinden aktaracaklarını söyledi.

MÜZE KART GEÇERLİ OLACAK

Ersoy, Müze Kart’ın burada geçerli olacağını, motorların Salacak’tan ziyaretçileri kuleye taşıyacağını ifade etti. Biz de bu vesileyle Kültür Bakanı ile birlikte Kız Kulesi’nin içini gezdik. Tarih boyunca deniz feneri, gözetleme istasyonu, siyanür deposu, karantina noktası, kale gibi değişik maksatlarla kullanılan Kız Kulesi, birçok defa tamirat görmüş. Mesela 1944 yılında beton külah kondurulmuş. Doksanlı yıllarda surlar üzerine beton dökülüp çatı ile kapatılmış. Tabana granit atılmış, tavana beton çekilmiş. Anlayacağınız uzaktan görenleri kendine hayran bırakan Kız Kulesi’nin içi basitliğe kurban edilmiş. Neyse ki Bakanlığın çalışmasıyla kule hem tarihî görüntüsüne yeniden kavuşacak hem malzemeler geçmişine yakışır zarafette olacak hem de vatandaşın ziyaretine açılacak. Çalışmalar Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile Han Tümertekin’in danışmanlığında yürütülecek. Fatih Selek / Türkiye gazetesi

İlginizi çekebilir

Fuat Sezgin için anma programı

Fuat Sezgin için anma programı

selyus