Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 2 Eylül 2021

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Losso, başkanlık uçağını satışa çıkardı

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso’nun, başkanlık uçağını verimsiz ve gereksiz harcamaları azaltmak gerekçesi ile satışa çıkardığı öğrenildi.

Ekvador Devlet Başkanlığı İletişim Sekreterliği Başkan Lasso’nun, başkanlık uçağının satışa çıkarılması talimatı verdiğini açıkladı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, gerekçe olarak verimsiz ve gereksiz harcamaları azaltmak amacı güdüldüğü bildirildi.

“KAMUNUN RASYONELLEŞMESİ ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ”

Ekvador Devlet Başkanlığı İletişim Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Guillermo Lasso tarafından imzalanan kararname ile başkanlık uçağının doğrudan satışına izin verildiği duyuruldu. Uçağın satış süreci ile yetkilendirilen Milli Savunma Bakanlığı’na ayrıca gerekli teknik raporların ve ilgili değerlendirmelerin düzenlenmesi görevi verildiği aktarıldı.

Satışa çıkarılan uçağın resmi makamlarca kullanımı, Başkanlık Genel İdari Sekreterliği tarafından belirlenen istisnai durumlar ile sınırlandırıldığı açıklandı.

Lasso yaptığı açıklamada, “LEGACY EMB-135 BJ başkanlık uçağının satışı hemen başlıyor. Verimsiz ve gereksiz harcamaları azaltmak için kamu harcamalarının rasyonelleştirilmesi üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Satışa çıkarılan başkanlık uçağı 2007 ile 2017 yılları arasında görevde bulunan Ekvador’un eski Devlet Başkanı Rafael Correa hükümeti döneminde Brezilyalı Embraer şirketinden 28 milyon dolara alınmıştı. Toplam 14 yolcu kapasitesine sahip olan uçağın üç ayrı kabini, mutfağı ve bagaj bölümü bulunuyor. Türkiye gazetesi

selyus