Ana Sayfa DIŞ POLİTİKA 2 Eylül 2021

ABD Suriye’den çekiliyor mu?

ABD Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına yakınlığı ile bilinen Foreign Policy dergisi, Amerika’nın Afganistan gibi Suriye’den tamamen çekileceğini iddia etti.

Joe Biden’ın iktidara gelmesinden bu yana değişen Ortadoğu politikasına vurgu yapılan makalede, ABD yönetiminde ‘Suriye’de hayati bir çıkarları olduğunu’ savunabilecek kimse olmadığının altı çizildi. Biden’ın geçtiğimiz günlerde eski Başkan Donald Trump döneminde Fırat’ın doğusunda bir Amerikan şirketine verilen petrol iznini iptal etmesi derginin iddialarını güçlendiriyor.

Makalede şu tespitlere yer verildi:

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı, terör örgütü PYD ve YPG’nin silahlı kanadının oluşturduğu sözde Suriye Demokratik Güçleri (SDG) için hayati önem taşıyor. Washington yönetimi 2014 yılından bu yana YPG güçlerine destek veriyordu. Türkiye’nin, PKK’nın uzantısı olan bu örgütlerle ise Suriye’de mücadelesi sürüyor. ABD’nin çekilme kararının hayata geçmesi hâlinde Türkiye’nin Suriye’deki konumunun güçleneceğini düşünülüyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, ABD’nin güçlerini Suriye’den her an çekebileceğini duyurmuştu. Türkiye gazetesi

selyus