Ana Sayfa HUKUK 1 Mart 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret eden Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a beraat

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın bir televizyon programındaki söylemleri nedeniyle “Cumhurbaşkanına Erdoğan’a hakaret” suçundan yargılandığı davada ayrı ayrı beraat kararı verildi.

Bir televizyon programında, 21 Aralık 2018 tarihinde söyledikleri sözler nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a alenen hakaret’ suçundan 4’er yıl 8’er aya kadar hapsi istenen sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, duruşmalardan vareste tutuklan sanıklar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar katılmazken, avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmada söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gökhan Arslanoğlu, “Şikayetimiz devam etmektedir” diyerek sanıkların cezalandırılmasını istedi. Metin Akpınar’ın avukatı Ahmet Köksal Bayraktar, “Müvekkilimin üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığından beraatini talep ediyoruz” dedi. Müjdat Gezen’in avukatı Celal Ülgen ise söz alarak, müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi.

AKPINAR VE GEZEN HAKKINDA BERAAT KARARI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun maddi unsurlarının somut olayda gerçekleşmemesi gerekçesiyle ayrı ayrı beraat kararı verdi.

selyus