Ana Sayfa HUKUK 2 Kasım 2022

Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafıyla hakaret içerikli paylaşım yapan FETÖ’cu sümüklü Enes Kanter’e 4 yıla kadar hapis talebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu fotoğrafın üzerine basarak videosunu sosyal medyadan paylaşan Enes Kanter hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede Kanter’in ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

PAYLAŞIMIN İHBAR EDİLDİĞİ KAYDEDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu fotoğrafın üzerine basarak, o anların videosunu sosyal medya hesabından paylaşan Enes Kanter hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Enes Kanter’in 28 Mayıs 2022’de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımının, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait [email protected] kurumsal e-posta adresine ihbar edildiği aktarıldı.

Hazırlanan iddianamede yer alan görüntü izleme tutanağına göre, şüpheli Kanter’in video paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu, fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözlerini kapatacak şekilde ‘zulmü ayakla ezmek’ anlamına gelen ‘#STEPONTYRANNY’ yazısının yazılı olduğu, bu fotoğrafın bulunduğu dövizi elinde tutan şüpheli Enes Kanter’in ise dövizi Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafı üstte kalacak şekilde yere bıraktığı ve üzerine basıp ayaklarını sildikten sonra görüntüden çıktığı kaydedildi.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Şüpheli Enes Kanter hakkında birçok yakalama kararı bulunduğunun da belirtildiği iddianamede, şüphelinin Amerika Birleşik Devleti’nde yaşadığının belirlendiği ve Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında yakalama kararı çıkarıldığı aktarıldı.

EYLEMİN AÇIKÇA CUMHURBAŞKANI’NIN ŞEREF VE SAYGINLIĞINA SALDIRI OLDUĞU BELİRTİLDİ

İddianamede, şüpheli Enes Kanter’in eyleminin açıkça Cumhurbaşkanının şeref ve saygınlığına saldırı mahiyetinde olduğu ve şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği, paylaşımın sosyal medya üzerinden yapılması nedeniyle ise aleniyet unsurunun bulunduğu kaydedildi.

4 YIL 8 AYA KADAR HAPİS TALEP EDİLDİ

Hazırlanan iddianamede şüpheli Enes Kanter’in ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

selyus