Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 15 Mayıs 2024

AK Parti’de kongrelerin takvimi netleşiyor

Kongreleri ile ilgili takvimi de yakında ilan edeceklerini açıklayan Erdoğan, “Yetkili arkadaşları gerekli hazırlıkları yapmak üzere talimatlandırdık. Bu süreci de dava ve yol arkadaşlarımıza halel getirmeden yürüteceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında konuştu. Dün Genişletilmiş İl Başkanları toplantısını yine coşku ve heyecan dolu bir atmosferde icra ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılının bu ilk il başkanları toplantısında hem son 5 ayın muhasebesini yaptıklarını hem de illerin adeta röntgenini çektiklerini ifade etti. Erdoğan, teşkilatın kararlılığı, dinamizmi ve heyecanı karşısında partinin genel başkanı ve bir neferi olarak büyük bir gurur duyduğunu vurguladı.

“AK PARTİ’NİN AYIRICI VASFI, İSTİŞAREYE ÖNEM VERMESİ, ATTIĞI HER ADIMI İSTİŞAREYLE ATMASIDIR”

AK Parti’nin ayırıcı vasfının istişareye önem vermesi, attığı her adımı istişareyle atması olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bizi örselemeye çalışanlara inat üstat Necip Fazıl’ın o veciz ifadesiyle ‘Yolumuza pekleşe pekleşe’ devam ediyoruz. AK Parti’nin ayırıcı vasfı, istişareye önem vermesi, attığı her adımı istişareyle atmasıdır. Partimizin kuruluşundan itibaren daima ortak akılla hareket ettik. İnşallah bunu güçlendirerek sürdüreceğiz. Son bir yılımıza damga vuran seçimler dolayısıyla gelenekselleşmiş istişare kamplarımızı yapamamıştık. İstişare toplantımızı önümüzdeki haftalarda gerçekleştiriyoruz. Milletvekillerimiz de 7-8 Haziran tarihinde, belediye başkanlarımızla da 1-2 Temmuz’da inşallah bir araya geleceğiz. Önümüzdeki döneme dair yol haritamızın da şekilleneceği bu toplantıların şimdiden partimiz ve davamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kongreleri ile ilgili takvimi de yakında ilan edeceklerini açıklayan Erdoğan, “Yetkili arkadaşları gerekli hazırlıkları yapmak üzere talimatlandırdık. Bu süreci de dava ve yol arkadaşlarımıza halel getirmeden yürüteceğiz. AK Parti’nin siyaset tasavvurunda görev ve sorumluluk almak kadar gerektiğinde tüm rütbelerden azade bir şekilde bu partinin bir eri olarak çalışmak da büyük bir şereftir. Her kongre sürecini kadrolarımız arasındaki bir bayrak yarışı olarak görüyoruz. Yorulan arkadaşlarımız, motivasyonunu yitiren arkadaşlarımız varsa, hatası, kusuru, yanlışı olanlar varsa, kardeşlik hukukumuzu koruyarak onları dinlenmeye alacağız, yeni, heyecanlı, dinamik arkadaşlarımızla kadromuzu güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Kurulduğumuz günden beri yenilenerek, tazelenerek geliyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı çizgide hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimin üzerinden dün itibarıyla bir yıl geçtiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TBMM, bu bir yıl içinde yine gece günüz demeden çalıştı ve milletimizin beklentilerini karşılayacak yasaları çıkardı. Aynı süreçte hükümetimiz de, başta şahsım olmak üzere tüm kabine üyelerimiz de gecemizi gündüzümüze katarak ülkemizin refahı, kalkınması ve güvenliği için ter döktük, döküyoruz. Sadece son grup toplantımızdan bu yana yurt içinde ve yurt dışında birçok programa katıldık. Farklı liderleri ülkemizde misafir ettik. Dış politika kulvarında özellikle yoğun bir dört haftayı geride bıraktık” dedi.

Diplomaside olduğu gibi iç siyasette de yoğun gayret içinde olduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Meclis’imizin gündeminde adaletten ticarete, ekonomiden güvenliğe ve eğitime geniş bir yelpazede kanunlaşma sürecinde olan teklifler var. Gerek hayat pahalılığı ve fırsatçılık, gerekse son dönemde sıkça basında yer alan öğretmenlerimize yönelik şiddetle mücadelede yasal zeminin güçlendirilmesine ihtiyaç duyuyoruz. AK Parti grubumuzun Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız MHP ile işbirliği ve eşgüdüm içinde bu konuları çok iyi takip etmesini bekliyorum. Meclis tatile girmeden yasal düzenlemeleri çıkarmamız gerekiyor.”

Yeni ve sivil anayasa meselesinde Meclis başkanının çalışmalarına destek vermenin önemli olduğunu ifade eden Erdoğan, “Cumhuriyetin ilk asrını darbe anayasasıyla karşılamış ve geçirmiş olmanın mahcubiyeti içindeyiz. Toplumsal temsil kabiliyeti en yüksek Meclislerden olan 27’nci dönemin milletimize, demokrasimize ve gelecek nesillere yapacağı iyiliklerin zirvesinde Türkiye’nin 64 yıllık sivil anayasa hasretini dindirmek olacaktır. Sivil anayasa iradesinin günlük siyasetin geçici tartışmalarına kurban edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz. Aceleye getirmeden ama çok da fazla uzatmadan istişari temasları bitirip, somut adımlar atılmasında fayda görüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonuna kadar yapıcı ve uzlaşmacı tutumlarını koruyacaklarını belirterek, önlerinde kesintisiz bir 4 sene daha olduğunu ve bu 4 yılın her gününü ilk günkü heyecanla, ilk günkü aşkla dolu dolu geçirerek, ülkeyi her alanda Allah’ın izniyle yeni seviyelerle, yeni rekorlarla buluşturacaklarını ifade etti. Türkiye’nin son 21 yılına mührünü vurmuş bir kadro olarak gelecek asrına da eserleriyle ve projeleriyle istikamet çizeceklerini aktaran Erdoğan, “Şunu unutmayalım, 14 Mayıs seçimlerinde aziz milletimiz iktidar olma yetkisini bizlere tevdi etmiş, 10 ay sonrasında 31 Mart yerel seçimlerinde ise bizlere bir ikazda bulunmuştur. 31 Mart seçimleri bir güven oylaması değildir. Seçmenin ülkenin idaresine ilişkin tercihlerinde bir kırılma, bir değişiklik olmamıştır. Önce 14 Mayıs’ta, 2 hafta sonra 28 Mayıs’ta seçmen kararlı bir şekilde hükümeti Cumhur İttifakı’na emanet etmiş, yerel seçimde tercihini sandığa farklı şekilde yansıtmıştır. Bu ikisini birbirinden ayırmak durumundayız. Elbette 31 Mart’ta milletin verdiği mesajı duymazdan gelecek değiliz. Biz o mesajı aldık, gereğini de yapmaya başladık. Ancak milletin AK Parti’den ya da Cumhur İttifakı’ndan desteğini çektiğini zannedenler fena halde yanılırlar. Bu yanılgıya özellikle sizler düşmeyeceksiniz. Bakanlarımız, milletvekillerimiz, bütünüyle teşkilatımız, aziz milletimizin bize 14 Mayıs’ta yüklediği emanetin idrakinde olacağız. Bu emanetin bize 5 yıllığına yüklendiğinin farkında olacağız. Hiç sağa sola bakmadan, işimize, hedeflerimize kilitlenecek, milletimizin yüklediği emanetin inşallah hakkını vereceğiz. Bu noktada içimizde, kadrolarımızda eğer yanlış değerlendirmeler yapanlar, milletin mesajını yanlış okuyanlar varsa, atalete veya tembelliğe tevessül edenler olursa onlarla hiç tereddüt etmeden yollarımızı ayırırız” şeklinde konuştu.

“SON 21 YILDA ÇETİN MÜCADELELER SONUCU GERİLETTİĞİMİZ BÜROKRATİK VESAYETİN TEKRAR NÜKSETMESİNE FIRSAT VERMEYİZ, VERMEYECEĞİZ”

Erdoğan, AK Parti’nin çalışma usulünün belli olduğunu, hemen yarın seçim olacakmış gibi hazırlıklı olduklarını, hemen yarın millet tarafından hesaba çekilecek gibi çok çalışacaklarını, aynı zamanda hiç seçim olmayacak gibi süreye bakmadan, tarihe bakmadan, kendilerini seçim tarihleriyle kısıtlamadan çalışan bir kadro olduklarını vurguladı. “Ne teşkilatımızda ne de bürokrasi kadrolarında rehavete, tembelliğe, gevşemeye, isteksizliğe, gönülsüzlüğe asla ve asla tahammülümüz olamaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Son 21 yılda çetin mücadeleler sonucu gerilettiğimiz bürokratik vesayetin tekrar nüksetmesine fırsat vermeyiz, vermeyeceğiz. Son dönemde gündeme gelen her hadiseyi tüm boyutlarıyla en ince detayına kadar takip ediyoruz. Kanunun dışına çıkan, hatası, kastı veya marazı olan kim varsa hukuk zemininde hesabını mutlaka soruyoruz. Ülkeye ve millete karşı vazifesini yapmamanın hiçbir bahanesi olmaz. Bizim için her bir saniye milletimizin emanetidir, o her saniyeyi milletimiz için sarf etmek boynumuzun borcudur.”

Son 22 yılda AK Parti’yle ilgili de, hükümetleriyle ilgili de karamsar, kötümser senaryolar yazanlar olduğunu aktaran Erdoğan, “Bize süre biçenler oldu, bize gazete manşetlerinden ömür biçenler oldu. Bu iş bitti deyip yolunu değiştirenler oldu. Bu davaya ihanet edenler oldu. Korkanlar, ürkenler, hırslarına yenilenler oldu. Onlar şimdi yoklar, esameleri okunmuyor, unutulup gittiler. Ama Allah’a hamdolsun biz buradayız, dimdik, sapasağlam ayaktayız. Dava burada, inşallah yarın da burada olacak. Mevla ömür, milletimiz de yetki verdikçe burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’DE SİYASETİN BİR YUMUŞAMAYA İHTİYACI VAR VE BİZ BU KONUDA HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ, YAPACAĞIZ”

Önceki hafta Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel ile AK Parti Genel Merkezi’nde bir buçuk saati aşkın verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşme sonrasında da ifade ettiğim gibi Türkiye’de siyasetin bir yumuşamaya ihtiyacı var ve biz bu konuda her zaman olduğu gibi üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız. Esasen biz hiçbir zaman kutuplaşmanın, gerilimin, kamplaşmanın tarafı olmadık, olmayacağız. Türkiye’yi bir gördük, beraber gördük, hiçbir ayrım yapmadan bir bütün olarak 85 milyonun tamamını kucakladık. Milletimizin her bir ferdini Türkiye ortak paydasında buluşturmak için gerçekten büyük mücadeleler verdik. Siyasetimizi gerilim ve kutuplaşma üzerine değil, hizmet üzerine, hedefler, projeler, yatırımlar üzerine inşa ettik. Haksızlık, adaletsizlik karşısında elbette öfkelendik ancak milletimizle irtibatımızda her zaman kucaklayıcı, kuşatıcı olduk. Temennimiz odur ki önümüzdeki dört yıl gerilimle değil, karşılıklı hoşgörüyle geçsin. İstiyoruz ki muhalefet yıkıcı, kırıcı değil, yapıcı olsun. Arzumuz odur ki, Türkiye’nin meseleleri siyasetin günlük polemiklerinin üzerinde ele alınsın. Biz milletimizin de takdir ve talep ettiği bu iklimin Türk siyasetinin normali haline gelmesini ümit ediyoruz. Siyaseti yüksek gerilim hattına hapsetmek isteyenler her zaman olacaktır ama olmasını istemiyoruz” dedi.

“KUKLAYI DA, KUKLACIYI DA, OYUNU KİMİN YAZDIĞINI DA ÇOK İYİ BİLİYORUZ. NE KADAR ÇİRKİNLEŞİRSE ÇİRKİNLEŞSİNLER BİZ O TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ”

FETÖ’ye diyet borcunu ödemek için Yenikapı ruhunu baltalayanları gördüklerini ve asla boş durmadıklarını ifade eden Erdoğan, “Siyasetteki tüm sermayesi köken, meşrep, inanç, bunun üzerinden insanları ayırmak olanların nereye varmaya çalıştığının idrakindeyiz. Kuklayı da, kuklacıyı da, oyunu kimin yazdığını da çok iyi biliyoruz. Ne kadar çirkinleşirse çirkinleşsinler biz o tuzağa düşmeyeceğiz. Bize yakışan ağırbaşlılıktır, bize yakışan tevazudur, bize yakışan hoşgörüdür. Başkaları ne yaparsa yapsın biz kucaklayıcı ve kuşatıcı olacağız. Bu noktada şu hususun da altını çizmek isterim. Partimizin kapıları, ilkeleri bizim ilkelerimizle örtüşen herkese açıktır. Biz milletimizin, devletimizin çıkarları için kin tutarız. Ama siyasette kin kavramını asla kabul etmeyiz. İhanete varmayan her dostluk bizim için bakidir. Yeter ki samimiyet olsun, hüsnüniyet olsun, ülkeye ve millete hizmet derdi olsun. Diğer her şey bir şekilde hal yoluna koyulur” açıklamalarında bulundu.

“CUMHUR İTTİFAKI DAHA DA GÜÇLENEREK, SAFLARINI SIKLAŞTIRARAK, DAYANIŞMASINI ARTIRARAK YOLUNA DEVAM EDECEK”

Siyasette yumuşama iklimini kara kışa çevirmeye çalışanlar olduğunu, Cumhur İttifakı surlarında gedik açmak isteyenler olduğunu bildiklerini ve gördüklerini söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce de bu tarz teşebbüslerle karşılaştık. Allah’a hamdolsun hepsinden güçlenerek çıktık. İnşallah yine aynısı olacak. Fitne ve nifak odaklarına kesinlikle göz açtırmayacağız. Cumhur İttifakı daha da güçlenerek, saflarını sıklaştırarak, dayanışmasını artırarak yoluna devam edecek. Türkiye Yüzyılı’nın inşası için omuz omuza çalışmayı her zamankinden daha adanmış şekilde sürdüreceğiz.” Mehmet Kalay / İHA

selyus