Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 22 Temmuz 2021

Erdoğan, “Kılıçdaroğlu o gece kahvesini yudumlarken ne zaman vurulacağım diye bekliyordu!”

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ihanet kalkışmasına “tiyatro” diyen CHP liderine sert çıkan Erdoğan, “O gece F-16’lar üzerimizden gidip geliyorlardı. Bunlar ise kahvesini yudumlarken, bir taraftan da ne zaman vurulacak diye herhâlde bizi izliyordu. Derdi oydu” dedi.
Kıbrıs Barış Harekâtının 47’nci yıl dönümü münasebetiyle KKTC’yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevapladı.
UÇAĞIN ÜSTÜNDEN F-16’LAR GEÇİYORDU
15 Temmuz’a “tiyatro”, “kontrollü” diyenler, beş yıldır aynı söylemlerini sürdürüyorlar. Hatta biraz daha ileri giderek sizin o gece, “uçan sarayla semalarda olduğunuzu” söylediler. Muhalefetin 15 Temmuz konusundaki bu sulandırma, hafifleştirme söylemlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bizim o gece geldiğimiz uçak, 14 kişilik bir uçaktı. Üstelik o gece F-16’lar bizim üzerimizden gidip geliyorlardı. Bunlar ise tankların arasından Bakırköy Belediye Başkanının evine gitti. Orada da kahvesini yudumlarken, bir taraftan da ne zaman vurulacak diye herhalde bizi izliyordu. Derdi oydu. Ama kudret, kuvvet sahibi olan Allah’tır. Orada on binler bizi bekliyordu. Biz on binlerle buluştuk, on binlerle kucaklaştık. On binlerle beraber üzerimizden geçen F-16’lar da oldu, helikopterler de oldu. Bunları bir taraftan takip ettik. Bu işi yaşayanlardan bir tanesi de Ümit Paşaydı, o zaman Birinci Ordu Komutanıydı. Önce ona bir açıklama yaptırdık, ardından da biz basın açıklamamızı yaptık. Biz oradaydık ve noktayı koyacağım zamana kadar biz Atatürk Havalimanından ayrılmadık. Noktayı koyduk ve ertesi gün oradan o şekilde ayrıldık. Bunların hayatından, bunların başından geçmiş böyle bir şey yok, olmamış zaten. Bunların sadece yalan üzerine kurulu bir hayatları var, bir düzenleri var. Akşam bir başka yalan, sabah bir başka yalan… Hele bunları konuşan zatın zaten siyasette bir dünyası yok. Biz tabii hayatımızı siyasetin içinde bu tür olaylarla yaşayarak geçirdiğimiz için böyle bir farklılığımız var. Onun için de hayata bakışımız çok çok farklı. Biz o gece de her zaman olduğu gibi sadece Rabbimize güvendik.
Bu arada tavsiye ederim, Ankara’daki 15 Temmuz Müzesini muhakkak görün. Gerçekten güzel bir eser ortaya çıktı. Adeta o geceyi canlandırıyor. Sizi alıp beş yıl önceye götürüyor. Arkadaşlar güzel bir eser çıkardılar hamdolsun.”

selyus