Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 16 Ekim 2022

Fatih Dönmez, “Amasra Müessesemizde kömür üretimine ara veriyoruz”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın’da madendeki patlamayla ilgili tahkikat yapan cumhuriyet savcısı sayısının 5’e yükseltildiğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, patlamanın meydana geldiği madende kömür üretimine ara verildiğini belirtti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın’a gelerek patlama sonrası yaralanan madencileri hastanede ziyaret etti. Daha sonra maden bölgesine gelerek çalışmalar hakkında bilgi alan Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte açıklama yaptı. Bakan Dönmez, teknik güvenlik ekiplerinin ocakta kısmi devam eden yangınla mücadelesinin sürdüğünü belirterek, “O alanı komple kontrol altına alabilmek için kapatma kararı verildi.

Baraj yapma işlemleri devam ediyor. Arkasından da azot ve su, diğer kimyevi maddeleri ocağa basmak suretiyle orayı kontrol altına alacağız. Sonrasında tesisin yeniden üretime alınabilmesi için oluşan hasarların tespiti, bunların tekrar tesis edilmesi gibi teknik işlemler devam edecek. Bu işler bitene kadar Türkiye Taş Kömür İşletmelerinin Amasra Müessesemizde kömür üretimine ara veriyoruz” dedi.

“TAHKİKAT İÇİN 5 CUMHURİYET SAVCIMIZ ORADA”

Amasra’daki maden ocağında meydana gelen kazanın herkesi üzdüğünü ifade eden Adalet Bakanı Bozdağ ise, “Büyük bir acı, tabii ateş düştüğü yeri yakar. Yüreğimiz yanıyor. Şehit olan 41 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Bozdağ, Bartın’da madendeki patlamayla ilgili tahkikat yapan cumhuriyet savcısı sayısının 5’e yükseltildiğini söyledi. İHA

selyus