Ana Sayfa İÇ POLİTİKA, TÜRKİYE EKONOMİSİ 27 Ağustos 2023

Grup Başkan Vekili Şahin, “Milletvekillerine fazladan ödenen maaşlar iade edilmelidir”

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan Vekili İsa Mesih Şahin, TBMM’ye kamuoyunun alışık olmadığı bir soru önergesi verdi. Verdiği soru önergesinde Şahin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevaplandırması üzerine 14 Mayıs Genel Seçimleri sonucunda tekrar görev almayan milletvekillerinin 15 Mayıs-30 Haziran arasındaki 1,5 aylık dönem için fazladan maaş alıp almadığı konusunda 5 maddelik soru sordu.

Konunun Gerçek Olması Halinde Önceki Milletvekillerinin Haksız Bir Kazanç Sağlayacağı ve Aleni Bir Kamu Zararı Oluşacağı Aşikardır.

Milletvekili Şahin, verdiği soru önergesinde; “Milletvekili maaşları 3 aylık periyotlarla yatırılmaktadır. TBMM 27. Dönem Milletvekillerine de 2023 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran ayı maaşlarının Nisan ayında peşin olarak yatırıldığı, dolayısıyla 14 Mayıs Genel Seçimleri sonucunda tekrar görev almayan milletvekillerinin 15 Mayıs-30 Haziran arasındaki 1,5 aylık dönem için fazladan maaş aldığı bilgisi kamuoyuna haber olarak yansımıştır. Konunun gerçek olması halinde önceki milletvekillerinin haksız bir kazanç sağlayacağı ve aleni bir kamu zararı oluşacağı aşikardır.” İfadelerini kullandı.

Bu Hususun Toplum Nezdinde Milletvekilliği Makamının ve TBMM’nin İtibarına Zarar Vereceği Tartışmasızdır.

Şahin, soru TBMM’ye sunduğu soru önergesinin devamında “Bu hususun toplum nezdinde milletvekilliği makamının ve TBMM’nin itibarına zarar vereceği tartışmasızdır. 27. Dönem Milletvekillerine bahsedildiği gibi fazladan maaş ödemesi yapılmış ise ivedi bir şekilde fazla yapılan ödemelerin iadesinin istenmesi için idari ve yasal işlemlerin özenli bir şekilde yürütülmesi önem arz etmektedir.” Sözlerine yer verdi.

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden paylaşım da yapan Şahin, “Önceki dönem milletvekillerine yapılan ‘fazla maaş ödemesi’ iddiasına ilişkin soru önergesi verdik. Oluşacak kamu zararının kabulü mümkün değildir. TBMM bu konuda gerekli adımları atmalıdır. Kamu malı hassasiyeti her zaman önceliğimiz olacak.” dedi.

İşte Şahin’in, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sorulmak üzere TBMM’ye sunduğu soru önergesi:

“Milletvekili maaşları 3 aylık periyotlarla yatırılmaktadır. TBMM 27. Dönem Milletvekillerine de 2023 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran ayı maaşlarının Nisan ayında peşin olarak yatırıldığı, dolayısıyla 14 Mayıs Genel Seçimleri sonucunda tekrar görev almayan milletvekillerinin 15 Mayıs-30 Haziran arasındaki 1,5 aylık dönem için fazladan maaş aldığı bilgisi kamuoyuna haber olarak yansımıştır. Konunun gerçek olması halinde önceki milletvekillerinin haksız bir kazanç sağlayacağı ve aleni bir kamu zararı oluşacağı aşikardır. Bu hususun toplum nezdinde milletvekilliği makamının ve TBMM’nin itibarına zarar vereceği tartışmasızdır. 27. Dönem Milletvekillerine bahsedildiği gibi fazladan maaş ödemesi yapılmış ise ivedi bir şekilde fazla yapılan ödemelerin iadesinin istenmesi için idari ve yasal işlemlerin özenli bir şekilde yürütülmesi önem arz etmektedir.”

Bu bağlamda;

1) TBMM 27. Dönem Milletvekillerine son maaşları hangi tarihte ve kaç aylık olarak yatırılmıştır?

2) 27. Dönemin son maaş ödemesinde fazladan ödeme yapılmış olan kaç milletvekili vardır?

3) Fazla maaş ödemesi almış olan milletvekilleri arasında fazla ödemeyi iade yapan kaç milletvekili vardır?

4) 27. Dönem Milletvekillerine ödenen fazladan maaşlar her bir milletvekili için kaç TL’dir ve bu durumun sonucunda oluşan toplam kamu zararı ne kadardır?

5) Bu konuda oluşan kamu zararının giderilmesi için idari ve yasal işlemler yapıldı mı ya da yapılacak mıdır?

selyus