Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 29 Mart 2015

Hedef, İstanbul’da birinci parti olmak

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP’nin 28 kontenjan hakkından 14’ünü İstanbul için kullanacaklarını bu nedenle İstanbul’daki yarışın daha kıyasıya geçeceğini dile getirdi.

CHP İstanbul’da 302 erkek, 106 kadın ve 1 trans birey milletvekili aday listelerine üst sıradan girebilmek için kıyasıya bir yarış verecek. CHP’nin 28 kontenjan hakkından 14’ünü İstanbul için kullanacaklarını bu nedenle İstanbul’daki yarışın daha kıyasıya geçeceğini dile getiren CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, “Ön seçim günü sandığa yakın yerlerde kurulacak masalarda Genel Seçimler için de iki sorulu bir anket uygulayacağız. Birincisi üyelerimize, ‘Arabanızı bize kullandırır mısınız?’ diye soracağız. Çünkü çok taşımacılık gereksinimi var ve paramız yok. İkinci soru da, ‘Seçim günü sandıkta görev üstlenir misiniz?’ sorusu sorulacak. Çünkü bazen insanlar, ‘Ben istemedim görev yazıldı’ diyorlar. Bunun olmaması için herkese soracağız.

Biz şu anda İstanbul’da 28 milletvekiline sahibiz; 11 Haziran’da 28 milletvekilimiz seçilmişti. 14 tane kontenjan var. Türkiye genelindeki 28 kontenjan hakkının 14’ü İstanbul için kullanılacak. İstanbul’da az yer kalmış olacak. Ama bu da önemli bir adım. Bazıları hatta, ‘Yetmez ama evet’ diye espri yapıyor.

‘NEDEN İZMİR BİLMİYORUM’

İzmirliler Kılıçdaroğlu’nun oradan önseçimle aday adaylığını koymasını, ‘Biz bastıra bastıra aldık’ şeklinde yorumluyorlar. Pek öyle olduğunu da sanmıyorum. Neden İzmir oldu, bilmiyorum. Belki CHP’nin ulusalcı kanadının daha çok bulunduğu bir yerden aday olması, kaledekilere teşekkür için olabilir. İstanbul’da amacımız AKP ile 8 puan farkı kapatıp birinci parti olarak çıkmak. Bu olursa Genel Başkanımızın koyduğu yüzde 35 hedefi de gerçekleştirilebilir diye düşünüyorum.”

‘KEŞKE HDP RİSKE ATMASAYDI’

HDP’nin seçimlere parti olarak katılması konusunda riski görüyorum, katılmasalardı diye de düşünüyorum. 11 Haziran’da seçmenin örgütlenmesinde çok yüksek bir beceri gösterdi HDP. Keşke riske atmasaydı ve 2011 seçimlerinde elde ettiği milletvekili sayısının çok fazlasını elde edebilecek şekilde o yöntemi geliştirip tekrar etseydi.

Şimdi ne olacak baraja takılırsan? Yazık değil mi ona oy veren yurttaşların tercihine? Bir de bazı HDP’lilerin, ‘Barajın altında kalabiliriz, CHP’liler bize oy versin’ şeklinde propaganda yaptıklarını da hayretle karşılıyorum.”

Etiketler:
selyus