Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 19 Mart 2021

İsmail Erdem, “Başta imar olmak üzere Ataşehir’de hiçbir şey yok (!)”

AK Parti Ataşehir İlçe Başkan İsmail Erdem, Ataşehir Belediyesi’nin ilçeyi yönetemediğini, hizmet konusunda çok geri kaldığını ve adeta halka zulüm ettiğini söyledi. Ataşehir’in çözüm üretmeyen Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve yönetimini eleştiren Başkan Erdem, “Öte yandan Ataşehir’in imarı yok! Ataşehir’in meydanı yok! Bundan 12 yıl önce kurulan Ataşehir’in daha bir merkezi bile yok! Ataşehirlilik bilinci yok! Ataşehir’in kültürü de yok. Sizin anlayacağınız içi bomboş bir Ataşehir var!”

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

İlçe başkanlığında düzenlenen toplantıda İlçe Başkanı Erdem, Ataşehir ilçesinin yaşadığı sıkıntılardan söz ederken mevcut belediye yönetimini eleştirdi. İlçenin en büyük problemlerinin başında imarın geldiğini belirten Başkan Erdem, “Ataşehir’in çözülemeyecek herhangi bir problemi yok. Şehirde gelişmenin anahtarı imar planlamasıdır. Halkın yararına olacak tüm planlara evet diyeceğiz” şeklinde konuştu.

“ESAS OLAN SAMİMİYETLE ÇÖZÜM ÜRETİP, FEDAKARCA ÇOK ÇALIŞMAK”

2002 seçimlerinden sonra Türkiye’nin çok geliştiğinin altını çizen AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem, “Ataşehir bize yabancı değil. Sancaktepe’de iki dönem belediye başkanlığından sonra 2019’da da Belediye Başkan adayı olarak burada görev almıştık.

1976’dan beri burada ikamet eden birisi olarak Ataşehir’in dününü bugününü iyi bilen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Bölgemizin sorunlarını biliyoruz. Çözüm yollarını da özgür irademizle halkın yararına açıklıyoruz. Ataşehir’in çözülemeyecek herhangi bir problemi yok. Esas olan samimiyetle çözüm üretip, fedakarca çok çalışmak. Aynen İstanbul’un ve Türkiye’nin meseleleri gibi. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra Türkiye ayağa kalkışını tüm dünyaya göstermiş oldu. Vatandaşa kulak verirseniz, çözüm yolunda biraz kafa yorarsanız üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir şey yok.”

 “GENÇLER SAHİPSİZ, OTURACAKLARI YER YOK”

Erdem, “2009’da Ataşehir yeni bir ilçe oldu. Geçen sürede yapılanlar ve yapılamayanlar var. Ataşehir halkı alması gereken hizmetleri alamadı. Bunların başında şehirciliğin anahtarı olan şey imar planlarıyla şehrin gelişmesi, kalkınması, insanların rahat ve huzurlu ortamda yaşamasını sağlamaktır. 2019’dan beri şunu gördük, gençler sahipsiz. Oturacakları yer yok, sadece özel işletmelerin sahibi olduğu kafeler var. Ücretli iki spor tesisi var. Ekonomik durumu uygun olmayan birçok gencimiz bu hizmetleri kamudan bekler. Ataşehir ilçesi geçen 12 yılda gençlerin istifade edebileceği yer anlamında maalesef fakir bırakılmış” ifadelerini kullandı.” diye konuştu.

“FERATPAŞA’DA GÖSTERMELİK YIKIMLAR YAPILDI”

İlçede yaşanan ve uzun yıllardır çözülemeyen imar problemi hakkında konuşan Erdem, şunları söyledi:

“2009’da Sancaktepe’de imar yoktu ve biz 5 ay gibi kısa bir sürede üç beldeyi birleştirerek oranın imarını çıkarmıştık. 12 yıl geçmesine rağmen Aşık Veysel Mahallesi, Ferhatpaşa Mahallesi ve Mustafa Kemal Mahallesi’nde yaşayan insanların ne günahı var? İki yıldır Ferhatpaşa’ya imarı kimin hazırlaması lazımdı? Ataşehir Belediyesi’nin, bunu çıkartması gerekiyordu. Orada kaçak yapılaşma devam ediyor. Bir TV kanalı haber yaptı, göstermelik yıkımlar yapıldı. Niye yaptırdın, niye yıkıyorsun? İçerenköy ve Küçükbakkalköy halkı dokuz aydır plan bekliyor. 40 yıllık imar planı devam ediyor.

İmar komisyonunda, AK Parti Grubu olarak halkın yararına olan her türlü imar teklifini meclisten geçirelim dedik. Onlar da bizimle hemfikir, meclise sundular. İnönü Mahallesi ve Kayışdağı planları Büyükşehir’den geçti. Aşık Veysel ve Mustafa Kemal Mahalle’sinde üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

“BİZ YOL GÖSTERİYORUZ, KILAVUZLUK YAPIYORUZ, İLGİLENEN YOK”

Başkan Erdem, “Ataşehir’de halkın yüzde 80’i imar ve mülkiyet problemi olan yerlerde, depremik binalarda ikamet ediyor şu anda. Kral çıplak. Ataşehir dört tane gökdelen değil. Yıllarca çözüme ulaştıramadılar. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Bey ile belli bir mutabakata varmıştık. Elinde tapusu olan fakat arsası olmayan vatandaşlara tapuya karşılık kamu arazisi teklif edilecek ve ipotekler kaldırılacak. Tek çözümü buydu. Ancak iki yıldır bakanlığın kapısından geçen yok. Biz yol gösteriyoruz, kılavuzluk yapıyoruz, ilgilenen yok. Geçen ay ihaleye çıkardılar. Burada yeni bir imar uygulaması yapacağız dediler. Gittikleri yol itibarıyla söyleyeyim, geçmişten çok bir farkı yok. Vatandaşı, vatandaşa borçlandıracaklar. Ellerindeki arsaları kırparak öbür hak sahiplerine verecekler. 40 ıl öncesine dönüyorlar, çözüm değil. Çözüm nedir? 130 dönümse, 130 dönüm kamu arazisi üreteceksiniz. Tapusu olup arsası olmayan vatandaşa rıza ile vereceksiniz. Arkasından orada yaşayan vatandaşı serbest bırakacaksınız ki ipotekler kaldırılacak.

Ben bunları 10 yıl belediye başkanlığı yapmış birisi olarak söylüyorum. Çözüm yolu bunlar, çözeni alkışlarız. Üzerimize düşen vazife varsa onu da yaparız. Onun için bir şehrin kalkınması imardan başlar. Anadolu yakasının gözbebeği Ataşehir, şu anda imar konusunda en geri kalan ilçelerden birisi. Burada halkımıza zulm ediliyor. Yazıktır, günahtır. AK Parti Meclis Grubu olarak hem Ataşehir Belediyesi’nde hem de İBB Ak Parti İmar Komisyonu olarak her zaman çözümcü davranacağız. Yeter ki gelen teklifler kamu yararına olsun.”

“BELEDİYENİN BORCU 628 MİLYON”

Erdem, “İmardan sonra özellikle hizmetlerde de çok gerilerdeyiz. Şu anda 2020 sonu itibarı ile Ataşehir Belediyesi’nin borcu 628 milyon TL’dir. Bu seneki bütçesi de 550 milyon TL. Yıllık bütçeyi aşan, çok ciddi bir borç yükümüz var. Bunu ödeme şansınız yok. Borcun üzerine borçla devam edeceksiniz. Bütçe yönetimi de zayıf. Kaynakları doğru kullanamadığınız zaman, kaynak üretemediğiniz zaman, tasarruf yapamadığınız zaman 2020 sonu itibarı ile 628 milyon resmi borç ilan etmişlerdir.”

“SAĞLIK ALANINI SATMAK SUÇTUR”

Erdem, “Ataşehir Belediyesi ekonomik kriz içinden çıkış yolu arıyor. Örnek Mahallesi’ndeki sağlık alanını satışa çıkarıyor. 11 Mart’ta ihalesi oldu ama ihaleye giren olmadı. Yaklaşık 22 milyon TL muhammen bedel ile sağlık alanı satışa çıktı. Hukuken satılabilir mi, satılamaz. Suç ve görevi kötüye kullanmaktır. Kamuya ayrılmış, kamu yararına okul, sağlık, spor, yeşil, belediye hizmet alanı, cami alanı, karakol alanı gibi imar planlarında donatı olarak tahsis edilen alanların hiçbirini ne Milli Emlak satabilir, ne de belediyeler satabilir. O yüzden ihaleye kimse girmedi, alan kişi başına dert mi alsın! Ataşehir Belediyesi sağlık alanını satışa çıkaracak hale gelmiştir. Böyle bir kaos ortamında halka ne verebilirler? Bu imkanlarla bir şey yapma şansları yok. Burada kanuni hakları korumak hepimizin vazifesidir. Sağlık alanı satılamaz. Biz on yıl belediye başkanlığı yaptık, bir metrekare yeşil alan mı sattık!”

“KAPIMIZ BURADA YAŞAYAN 426 BİN KOMŞUMUZA AÇIK”

İlçe Başkanı İsmail Erdem, “Ataşehir ölçeğinde de iki aylık bir zaman içerisinde hep sokaktayız, halkımızla beraberiz. Önümüz Ramazan ve biz sosyal yardım konusunda parti olarak üzerimize düşen görevi yapacağız. Kapımız herkese açık. Bayram yeri gibi, iki aydır gelen gidenin haddi hesabı yok. Bu parti milletin partisi. Kapımız burada yaşayan 426 bin komşumuza açık. Cumartesi günleri 17 mahallenin hepsinde esnaf ziyaretlerine çıkıyoruz. 7/24 vatandaş ile beraber yaşamaya gayret ediyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı. Kaynak: Göksenin Aktaş / İstanbul Gündemi

selyus