Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 26 Kasım 2018

İstanbullu AK Kadınlardan şiddete karşı kararlı yürüyüş

“Kadına Şiddete Karşı Farkındalık Yürüyüşü” bitiminde basın açıklaması yapan Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü, “Hiçbir ayrım göstermeksizin yaşam biçimi olarak tüm insanlığa karşı kötü muameleyi bizlere men eden dinimizin, kadına ve kız çocuklarına uygulanacak kötü muameleyi kabul etmesi de mümkün değildir”

AK Parti Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma münasebetiyle 81 İlde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen, “Kadına Şiddete Karşı Farkındalık Yürüyüşü”nde AK Parti İstanbul Kadın Kolları, 39 İlçe Teşkilatıyla Saraçhane Parkı’nda bir araya gelerek farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.

Yürüyüşün ardından AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü tarafından basın açıklaması yapıldı.

Program, AK Parti İstanbul Millet Vekili TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Canan Kalsın, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik, Başakşehir İlçe Başkanı Sebehattin Kayas, İlçe Kadın Kolları Başkanları ve AK Parti İstanbul Kadın Kolları Teşkilatlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

“İNSANLARA MERHAMET ETMEYENİ, ALLAH DA MERHAMET ETMEZ”

Başkan Şeyma Döğücü “Kadim medeniyetlerimizin yüzyıllar boyunca barındırdığı din, ahlak, şuur ve vicdan öğretilerinin tümünde, kadına ve kız çocuklarına karşı yapılan her hangi bir kötü muameleye kati suretle karşı çıkılmıştır. Yüzyıllar öncesinden, henüz insan hakları evrensel bildirgesi yokken kadın erkek ayrımı yapmadan insanı mesajın dünyaya yayılmasına öncü olan Hazreti Peygamberimizin sözünü hatırlamak ve hatırlatmak hepimizin üzerine düşen en önemli vazifedir. “İnsanlara merhamet etmeyeni, Allah da merhamet etmez.” Hiçbir ayrım göstermeksizin yaşam biçimi olarak tüm insanlığa karşı kötü muameleyi bizlere men eden dinimizin, kadına ve kız çocuklarına uygulanacak kötü muameleyi kabul etmesi de mümkün değildir” diye konuştu.

KADIN KARŞI ŞİDDET YASASI, MECLİSTE AK PARTİ DÖNEMİNDE KABUL EDİLDİ

Başkan Döğücü, “Ülkemiz de ve dünyada kadınlar, yıllardır sürdürdükleri çeşitli mücadele ile kadına ve aslında insana yakışır, hak ve adalet talepleriyle oldukça büyük kazanımlar elde etmişlerdir. Ülkemiz, bu alanda kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili çeşitli hukuki düzenlemelerle yıllardır tüm kadınların yanında olarak, güçlenme ve kendilerini gerçekleştirme süreçlerine katkı sağlamıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama adına hem uluslararası düzeyde kabul edilen anlaşmalara imza atmış hem de kendi mevzuatında köklü değişiklikler yapmıştır.

İş yasasında, ceza yasasına kadar kadını örseleyen birçok unsur mevzuatları çıkarılmıştır. Birleşmiş Milletler, 2030 sürdürebilir kalkınma gündeminden dünyanın 49 ülkesinde kadınların aile içi şiddete karşı koruyan bir yasal düzenlemenin olmadığına dikkat çekilirken, AK Parti döneminde Türkiye de ilk kez 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi” yasası mecliste kabul edilmiştir. AK Parti’nin kurulduğu günden itibaren, kadınların ekonomi, siyaset, bilim ve eğitimde güçlendirilmesi misyonu ile atılan her adımda kadınların iş ve aile hayatlarının dengeleyebilmeleri adına kolaylaştırıcı düzenlemeler geliştirilmiş her alanda kadınların varlığını normalleştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Kadınlar aynı anda ailede, işte, siyasette ve daha nice birçok alanda özne ve aktör olarak varlık göstermiş her alanda iradelerini ailenin ve toplumun yararına kullanmışlardı.  Bulundukları her pozisyonda yalnızca cinsiyet temelinde bir temsil durumunda kalmadan, kadın olduklarının farkında olarak çalışmalarını sürdürmektedirler” diye ifade etti.

“KADINLARA KARŞI AYRIMCILIK, IRKÇILIKTAN BETERDİR”

Döğücü, “Hayal ettiklerinin yalnızca kendi yararlarına olmadığını; ailenin ve içinde yaşadığı toplumunda kazanımları olacağının bilincinde hareket etmektedirler. Cumhurbaşkanımızın ve Genel Başkanımızın “Kadınlara karşı Ayrımcılık, ırkçılıktan beterdir” anlayışıyla gösterdiği özveriyi, kadına yönelik şiddetin ortadan kalkması için hep birlikte göstermemiz bu mücadelemizi bize başarıyı getirecek en önemli unsur olacaktır. AK Parti, kadın, erkek, yaşlı, genç, herkesin hepimizim partisidir. AK Kadınlar, olarak; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadına yönelik her türlü şiddete Turuncu çizgimizi çekiyoruz. Aynı hassasiyetle, tüm toplumu da Turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz. Sağlıklı bir toplum ve gelecek nesiller için kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte Turuncu Çizgimizi çekelim” diyerek konuşmasını tamamladı.

Program sonunda Turuncu çizginin ardında Kadına Yönelik Şiddete Hayır diyerek AK Kadınlar ellerindeki balonları gökyüzüne uçurdular.

selyus