Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 26 Şubat 2024

Maltepe Belediye Başkan adayı Kadem Ekşi, CNN Türk’te projelerini anlattı

Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, CNN Türk yayınında projelerini anlattı. Maltepe’de birinci önceliklerinin kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Kadem Ekşi, 15 bin binayı yerinde dönüştüreceklerini söyledi. Ekşi, İstanbul barajlarının deprem riskine de dikkat çekerek, baraj yapılarının eski ve güçsüz olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, katıldığı CNN Türk Televizyonu yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) Deprem ve Doğal Afet Komisyon Başkanlığı yaptığını hatırlatan Kadem Ekşi, İstanbul’un deprem riskine dikkat çekti.

İBB’nin depreme hazırlık noktasına gerekli adımları atmadığını söyleyen Ekşi,

“Bilim dünyası söylüyor risk belli, tehdit belli. İstanbul’un hazırlanması gerekiyor. Yaklaşık 1.5 milyon konutun hızla elden geçmesi gerekiyor. Bunlardan 650 bin riskli yapı. Bu riskli yapıların hızla dönüştürülmesi gerekiyor. Daha dün yaşadık Maraş depremini. Bu işin şakası yok. Buna milli beka meselesi olarak bakmak lazım” şeklinde konuştu.

“100 BİN KONUT DEDİLER, 5 BİNDE KALDILAR” 

İBB’nin 100 bin konut yapmayı taahhüt ettiğini hatırlatan Kadem Ekşi, “İstanbul’da 100 bin konut vaadiyle yola çıktı. Ama bütçeyi çok düşük tuttu. Ak parti döneminde bütçenin yüzde 5.9’u kentsel dönüşüme ayrılmıştı. Bunu 1.59’da düşürdüler. Ekrem bey ‘yılda 20 bin, 5 yılda 100 bin konut’ dedi. Ama 5 binde kaldılar. Bunun nedeni bütçeyi çok düşürdüler. Bugün reklam bütçesini de 1.8 milyar TL’ye çıkardılar. Algı, manipülasyon, şovla bir şehrin geleceğini inşa edemezsiniz” diye konuştu.

“BARAJLARDA DEPREM RİSKİ VAR, İSTANBUL İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT”

İstanbul’a su taşıyan barajların deprem riskine dikkat çeken Cumhur İttifakı AK Parti Maltepe Belediye Başkan Adayı Kadem Ekşi, “7 tane barajımız çok eski yapılar. Bunların güçlendirmesi yapılması gerekiyor. Bu İstanbul için büyük bir tehdit. Maalesef belediye yönetimi bu konuda mesafe almak istemediler. Çünkü yatırım istiyor. Ama barajlar İstanbul’un hayati meselesi. Murat Kurum bey bunu fark etti. 6 tane daha yeni ilave baraj yapacağız. Melen şu anda bu takviyeyi yapıyoruz ama nereye kadar” ifadelerini kullandı.

“MALTEPE’DE 15 BİN BİNAYI YERİNDE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Maltepe’de kentsel dönüşümün birinci öncelikleri olacağını vurgulayan Kadem Ekşi, “Kırmızı alarm dediğimiz noktadayız. ‘Önce insan’ diyoruz, ‘insanın yaşam hakkı’ diyoruz. Bu bir tercih değil zorunluluk. Her mahalleyi çalıştık. Dönüşümün hızlanması içi emsal artışları ile vatandaşın beklentileri var. Yarısı bizden kampanyası çok önemli. Burada başka argümanları da devreye almamız lazım. Biz emsal artışlarını yapacağız. Bununla biz vatandaşın problemini çözüyoruz. Daireleri küçülmeden oradaki dönüşümü hızlı biçimde başlatacağız. Maltepe’de 15 bin binayı yerinde dönüştüreceğiz” dedi.

“35 VAADİN 4’ÜNÜ YAPABİLMİŞLER”

Maltepe’de 15 yıllık kuraklık dönemini bitireceklerini söyleyen Ekşi, “Maltepe’nin kayıp yılları diye ortaya koyduğumuz bir tablo. 15 yılda belediyemizin 35’e yakın vaadi olmuş. 4 tanesini yapabilmişler. Karne ortaya çıkıyor sonuçta. ‘Maltepe’de yaşam var’ deyip ondan sonra da taahhüt edilen işlerin yapılmaması bunu vatandaşın takdirine bırakıyorum. Önemli olan yerel yönetimde hizmettir” açıklamalarında bulundu.

“BOTANİK PARK İSTANBUL’UN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Maltepe’ye yapılacak Botanik Park projesinde bahseden Ekşi şunları söyledi:

“İstanbul’un en çevreci projesi. 8.2 kilometrekarelik alan içinde spor alanları, koşu parkurları, gençlik merkezleri, ekolojik köyler var çocuklar için. Bu İstanbul’un yeni cazibe ve çekim merkezi olacak. Ben çevreci bir başkan olarak bunu çok içselleştirdim. Bir çevre aktivisti olarak bu konuda duyarlılığın artmasını istiyorum. Çevre Allah’ın bir lütfu. Korumak hepimizin boynunun borcu. Yeşil alanlarımızı arttıracağız”

“İSTANBUL’UN YENİ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’Nİ MALTEPE SAHİLDE YAPACAĞIZ”

İstanbul’a yeni bir Atatürk Kültür Merkezi kazandıracaklarının altını çizen Kadem Başkan, “Anadolu yakasının en büyük kültür merkezini Maltepe’nin Atatürk Kültür Merkezi’ni sahilde yapacağız. Uluslararası etkinlikler, 25 branşta sanat kursları olacak. Sanat olmazsa şehrin ruhu olmaz. Bu mekanların sayısını arttıracağız” diye konuştu.

Cevizli’de piyasa değeri yaklaşık 300 milyon dolar olan 23 dönümlük arsayı Maltepe’ye kazandırdıklarını anlatan Kadem Ekşi, bu alana Anadolu yakasının en büyük Gençlik ve Spor Merkezi’nin yapılacağını kaydetti.

Kadem Ekşi, Süreyya Plajı’nın Süreyya Plajı’nı yerinde ihya ederek Maltepelileri denizle buluşturacaklarını vurguladı.

selyus