Ana Sayfa İÇ POLİTİKA, YEREL YÖNETİMLER 15 Haziran 2024

Murat Aydın, Beykoz Belediye binasına hayali borç afişi asan Alaattin Köseler’i sert bir dille eleştirdi

Beykoz Belediyesi önceki dönem Belediye Başkanı Murat Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda belediye binasına rakamları çarpıtarak hayali borç afişi asan şimdiki CHP’li Belediye Başkanı Alaattin Köseler’e sert bir dille cevap verdi.

Bugün Beykoz Belediyesi binasına asılan hayali borç afişinin doğrusu bu resimdeki gibidir.

Murat Aydın yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Yeni yönetime sesleniyorum: Yönetim sizde. 24 saat içinde bu hayali borç kalemlerinin resmi evraklarını yayınlamazsanız ve aşağıdaki sorulara yanıt vermezseniz yalancı ve müfterisiniz.

1) Listenin sonunda 1.1 milyar TL’lik uydurulmuş bir gecikme faizi bulunmaktadır. Bu faiz hangi borç kalemlerine aittir? Bu borç ne zaman tahakkuk etmiştir? Bu borçla ilgili belediyeye gönderilmiş ödeme emirleri nerededir?

2) Beytaş’ın borçları belediye borç kalemi içindedir. Belediye Beytaş’a borcunu ödediği zaman hesap sıfırlanacaktır. Böyle olduğu halde bu borç neden iki defa hesaplanmıştır?

3) İktisadi ve Sosyal İşletme diye ayrı bir tüzel kişilik yoktur. Bütçe İçi İşletme, görevimizi devrene kadar Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı bir şefliktir ve borçları belediye borçları içinde yer almaktadır. Böyle olduğu halde bu borç neden iki defa hesaplanmıştır?

4) Görevi devrettiğimiz anda hiçbir personele tazminat borcumuz bulunmamaktadır. Listede yayımlanan kıdem tazminatı borçları nereden çıkmıştır? Bu tazminatların ödeme emri hangi tarihte Mali Hizmetler Müdürlüğü ve Beytaş’a gönderilmiştir?

5) Belediye aleyhine açılmış davalardan doğduğu iddia edilen hayal mahsulü 404 milyon TL nereden çıkmıştır? Tazminata hükmedilmiş ve borç oluşmuş dava dosyaları nerededir? Bunlar hangi davalardır?

Güneş balçıkla sıvanmaz. Sizi 24 saat içinde, yaklaşık 1.1 milyar TL toplam borcu 3.5 milyar TL olarak göstermeye çalışan tüm bu hayali borç kalemlerinin belgelerini yayınlamaya çağırıyorum. Aksi halde ilelebet yalancı ve müfteri olarak anılacaksınız.

Biz gerçekleri biliyoruz da, bu algı oyunlarının, üstelik bayram arifesinde insanları yalanlarla oyalamanın amacı ne?

Bu algı oyunlarıyla Beykoz’a ve belediye emekçilerine iki ayrı mesaj veriliyor:

1) Beykoz’a “Bizden beş sene boyunca hizmet beklemeyin. Bakın borçlarla uğraşıyoruz” diyorlar.

2) İşçi ve memurlara “Size seçim kampanyası döneminde bol keseden söz verdik ama bizden zam beklemeyin. Bakın borçlarla uğraşıyoruz” diyorlar.

Ne diyelim? Yalan, korkunun tortusudur.”

MURAT AYDIN’IN 20 NİSAN’DA BEYKOZ BELEDİYESİ’NE VERDİĞİ CEVAP

𝗕𝗲𝘆𝗸𝗼𝘇 𝗕𝗲𝗹𝗲𝗱𝗶𝘆𝗲𝘀𝗶’𝗻𝗶𝗻 𝟯 𝗺𝗶𝗹𝘆𝗮𝗿 𝗯𝗼𝗿𝗰𝘂 𝘆𝗼𝗸𝘁𝘂𝗿, 𝗲𝗴̆𝗲𝗿 𝗱𝗲𝘃𝗿𝗮𝗹𝗱ı𝗴̆ı𝗻ı𝘇 𝗴𝘂̈𝗻𝗱𝗲𝗻 𝗶𝘁𝗶𝗯𝗮𝗿𝗲𝗻 𝟮 𝗺𝗶𝗹𝘆𝗮𝗿 𝗧𝗟 𝗵𝗮𝗿𝗰𝗮𝗺𝗮𝗱ı𝘆𝘀𝗮𝗻ı𝘇!

Yalanlar ve algı oyunlarıyla gelecek başarısızlıklarına ön almaya çalışan, jakuzi yalanlarıyla daha ilk günden esas niyetlerini belli eden zihniyeti biz tanıyoruz ama milletimiz de tanısın diye Beykoz Belediyesi’nin mali durumuyla ilgili net bilgiyi sizlere açıklamak istiyoruz.

Beykoz Belediyesi 3 milyar 980 milyon TL’lik bütçesi, 2.000’den fazla çalışanı, tüm Türkiye’ye örnek olmuş tesisleriyle Beykozlulara ve İstanbullulara hizmet veren büyük bir kurumsal yapıdır.

Devir teslim yaptığımız hafta itibariyle 300 milyon TL’si kendi şirketine olmak üzere yaklaşık 1.1 milyar TL borç ile devredilmiştir. Belediyenin iştiraki olan BEYYAP’ın hiçbir borcu yoktur.

Yine belediyenin personelinin bağlı olduğu şirket BEYTAŞ’ın kamu kurumları haricinde hiçbir borcu bulunmamaktadır. BEYTAŞ şirketi kamuya olan borcundan fazlasını Beykoz Belediyesi’nden alacaklıdır.

Toplamda kamuya ait olanlar dışında belediyenin 800 milyon civarında olan borcu yapılan taahhüt işleri sebebiyle hakedişlerle oluşmaktadır.

Ödeme günü itibariyle devir teslimden sonra ödenecek olan maaşlar, seçim haftası sebebiyle sıkıntı yaşanmaması için devir teslimden önce maaş hesaplarının bulunduğu bankaya yatırılmıştır. Gelecekte oluşacak maaş yükünü bugünün borcuymuş gibi göstermek geleceğe yönelik şimdiden bahane üretmenin bir göstergesi midir?

Beykoz, mülkiyet problemini bütün engellemelere rağmen çok büyük oranda 2B düzenlemesi ile çözmüştür ve hemşehrilerimiz tapularını almıştır. Günü gelmemiş 2B ödemeleri ile belediyenin tahsil edeceği, tahakkuku oluşmuş, vatandaş tarafından taksitle ödenen, hiçbir belediyede olmayan bir kaynak olarak yaklaşık 1.3 milyar TL’lik bir gelir kalemi bırakılmıştır.

Yani mevcut borçtan daha fazlası 2B gelirleriyle zaten tahsil edilecektir.

Yine bunun yanında seçim döneminde olduğu için inceleme aşamasında bekleyen belediyenin tahsil edeceği yaklaşık 500 milyon liralık imar/ruhsat/iskan harcı ödemeleri tahsil edilmemiş ve değerlendirilmesinin mevcut yönetim tarafından yapılması için bekletilmiştir.

Kamu borçlarının nakit ödenmesi yerine ilgili kurumlarla mahsuplaşılabilmesi amacıyla ilk defa imar planı yapılan ve vatandaş tarafından terki belediyeye hibe olarak yapılmış, tapusu belediyemize geçmiş yaklaşık 80 taşınmaz bulunmaktadır. Değeri SPK lisanslı firmalar tarafından 580 milyon TL olarak tespit edilmiş olan bu varlıklar mevcut kamu borcundan daha fazlasıdır.

Ayrıca yeni yönetime üzerinde bulunan kullanıcılarına satışı beklenen hisseli 789.000 m2, tam hisseli yaklaşık 500.000 m2 tapulu taşınmaz bırakılmıştır.

“DOĞRU” kullanıldığı sürece Beykoz Belediyesi’nin gelecek 10 yıllarını garanti altına alacak varlık fazlasıyla mevcuttur. Doğru kullanılıp kullanılmayacağını zaman gösterecektir. Ancak bu algı oyunları aksini işaret etmektedir. İnşallah biz yanılırız.

Beykozlu hemşehrilerime sevgi ve saygılarımla.

selyus