Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 4 Şubat 2023

Numan Kurtulmuş, “Açık ara birinciyiz”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, seçim çalışmalarına ilişkin, “Sahada sürekli bir toparlanma var. Muhalefet anketlerde geride. AK Parti açık ara birinci” açıklamasında bulundu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, son anket verilerini değerlendirdi. 6’lı masanın anketlerde geride olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “AK Parti açık ara birinci parti” açıklamasında bulundu. Kurtulmuş ayrıca, HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılacağına yönelik söylemlerle ilgili, “Ümit ederim ki HÜDA-PAR’da bu ittifakın içine katılır” temennisinde bulundu.

Habertürk canlı yayınına katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, seçim sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş “Muhalefet anketlerde açık ara geride. AK Parti açık ara birinci parti. Sahada sürekli toparlanma var. Bunda muhalefetin de payı var” dedi.

BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ TBMM’DEN GEÇER Mİ?

Burada siyasetin Meclis’teki aritmetik işlerine girmek istemem. Burada gayet şeffaf bir teklif vardır. Bu teklif AK Parti’nin veya Cumhur İttifakı’nın bir teklifi olmasın gelin her Milletvekilinin elini koyduğu bir adım olsun.

(CHP ve İYİ Parti’nin önerisi) Meclis aritmetiğine girmeyeceğim. Türkiye’nin başörtüsü konusunda ağır bir geçmişi var. Ağır, kara bir faşizm döneminden bahsediyoruz. Herkes için samimiyet sınavıdır.

360’I GEÇMEZSE NE OLACAK? 

Bu ülkede Anayasa’nın nasıl yapılacağı bellidir. Bunu Türkiye’nin gündeminde kaldıralım. Türkiye’nin bir kara bir lekesini ortadan kaldıralım.

Zor bir süreç olduğunu görüyorum ancak Meclis’in kendi iradesinin vereceği bir karardır.

BAHÇELİ – ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Rutin bir görüşmeydi. O anda Türkiye’nin gündemindeki konular tabii ki seçim de konuşulmuştur.

HÜDA-PAR’IN CUMHUR İTTİFAKINA KATILIMI

Yeni sistem 50+1 gerektiriyor. Partiler yeni sitemde seçim ittifakı yapıyorlar. Tabii ki AK Parti ve MHP iki ayrı parti. BBP ittifaktaki üçüncü parti. Ümit ederim ki HÜDA-PAR’da bu ittifakın içine katılır. İttifakın genişlemesi Türkiye’nin hayrınadır.

YENİ SEÇİM VAATLERİ NELER OLACAK?

Seçim beyannamesi şubat ayının sonunda ortaya çıkacaktır. Yüzlerce somut teklif var, 50 yıl sonrasını konuşuyoruz.

ENFLASYON VERİLERİ

Enflasyonda düşüş eğilimi var. Seçim sonrası olağanüstü bir durum olmayacak. Diğer ülkeler pandemide ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Devlet halka olağanüstü bir destek verdi. Türkiye daha olumlu bir noktaya gidiyor.

SON ANKETLER

Gayet iyi gidiyor. İnşallah birinci turda alırız. İnşallah hem Cumhurbaşkanımız hem de Cumhur İttifakı Meclis’te çoğunluğu alacak.

6’LI MASANIN ORTAK MUTABAKAT METNİ

Ortak nokta Erdoğan karşıtlığı. Kusura bakmasınlar ancak AK Parti’nin çoktan yaptığı şeyi teklif olarak ortaya koydular.

Türkiye’nin yeniden inşa edileceği değil, eski haline nasıl döndürüleceğiydi. Türkiye gazetesi

selyus