Ana Sayfa İÇ POLİTİKA 6 Aralık 2020

Özlem Zengin, “Cumhurbaşkanımız sırtıma bir heybe koymamı istemişti”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olduğu yıllarda kendisine yaptığı bir konuşmayı anlatan Av. Özlem Zengin, “Kadın Kolları Başkanlığına gelene kadar uzun bir yoldan geçtik. 2012 yılında ben Kadın Kolları Başkanı oldum. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakan’dı. Kadın Kolları Başkanı olacağım gün bana yaptığı bir konuşma vardı. Bence mükemmel bir konuşmaydı. Bana demişti ki, ‘Özlem Hanım, bir defa sırtına bir heybe koymanı istiyorum’ demişti. ‘Sağdan soldan duyduğun lafları bu heybeye atacaksın ve onlara hiç takılmayacaksın.”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, sosyal medya platformu Instagram üzerinden, Dünya Kadın Hakları Günü’ne özel gerçekleştirdiği canlı yayınının konuğu AK Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Avukat Özlem Zengin oldu.

Yaklaşık bir saat süren canlı yayında kadına yönelik birçok konu konuşuldu. Başkan Dr. Şadi Yazıcı, kadınların toplumsal hadiselere nizam getirdiğini belirterek “Kadınların toplumsal hadiselere siyasette olduğu gibi bir nizam, intizam getirdiklerini düşünüyorum. Özellikle de bir ivme ve denge getirdiğine inanıyorum” dedi.

Av. Özlem Zengin ise AK Parti’nin kadın meselesini yaşayan bir parti olduğunu ifade ederek, “2013 yılında ilk defa 5 kadın milletvekilimiz başörtülü olarak meclise girdiler. Ama başörtülü olarak meclise girebilme yani seçilme hakkının gerçek manada kullanılması ilk defa 2015 seçimlerinde olmuştur” dedi.

“80 YIL GASP ETTİĞİNİZ”

Seçme seçilme hakkı ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Avukat Özlem Zengin, “Kadın meselesi bizim için bir hikâyedir. AK Parti kadın meselesini yaşayan bir partidir. Kadınlar içinde bugüne kadar gelmiş geçmiş iddialı bir şekilde söylüyorum. Hangi mesele ile bir aradayız? 5 Aralık, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi ile alakalı bir gündür. Çok önemli bir gündeyiz. Fakat bu hakkın oy verme anlamında kullanılması 2013 yılına kadar olmuştur. Oy verme ile ilgili olarak. Ama 2013 yılında ilk defa 5 tane kadın milletvekilimiz başörtülü olarak meclise girdiler. Ama başörtülü olarak meclise girebilme yani seçilme hakkının gerçek manada kullanılması ilk defa 2015 seçimlerinde olmuştur. Bakar mısınız? Siz 2035’den bahsettiniz. 35 neresi? 2015 neresi? Siz 80 yıl gasp ettiğiniz kadınların hakkıyla alakalı neredesiniz? Bunun içerisinde sadece seçme seçilme meselesi değil. Eğer Türkiye’de bu hakkın gerçek manada kullanılmasından bahsediyorsak, bunu hayata geçiren parti AK Parti’dir ve bununda öncüsü sayın Cumhurbaşkanımızdır” dedi.

“SIRTINA BİR HEYBE KOYMANI İSTİYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olduğu yıllarda kendisine yaptığı bir konuşmayı anlatan Av. Özlem Zengin, “Kadın Kolları Başkanlığına gelene kadar uzun bir yoldan geçtik. 2012 yılında ben Kadın Kolları Başkanı oldum. Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakan’dı. Kadın Kolları Başkanı olacağım gün bana yaptığı bir konuşma vardı. Bence mükemmel bir konuşmaydı. Bana demişti ki, ‘Özlem Hanım, bir defa sırtına bir heybe koymanı istiyorum’ demişti. ‘Sağdan soldan duyduğun lafları bu heybeye atacaksın ve onlara hiç takılmayacaksın. Ben senden şunu istiyorum. Bolca ekranlara çık. Görünür olmanı istiyorum’ demişti. Görünür olmaktan benim şahsımı kastetmiyordu. Kadınların görünür olmasını kastediyordu. Dedi ki, ‘Sen kendin organize edebiliyorsan kendin organize et, eğer bize ihtiyacın var ise biz yardımcı olalım. Sen çık anlat. Ekranlarda gazetelerde anlat. Biz Kadın Kolları olarak ne yapıyoruz ne yapmak istiyoruz? Kadınların hayatında neyi değiştirmeye çalışıyoruz’ Bu bence çok önemli bir şeydi” dedi.

selyus