Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 29 Eylül 2017

Başkan Uysal, tebrikleri kabul etti

Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İBB Meclisi’nde gerçekleşen oylamanın 3’üncü turunda 179 oy alan Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Yoğun ilgiyle karşılaşan Başkan Uysal, sıcağı sıcağına tebrikleri kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 2004 yılından bu yana yürüten Kadir Topbaş’ın istifasının ardından yeni belediye başkanının seçimi için İBB meclis üyeleri bugün sandık başına gitti. İBB Meclisi’nde gerçekleşen seçime Meclis Başkan Vekili Ahmet Selamet başkanlık etti. Oy verme işlemi öncesi CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti’nin adayı Mevlüt Uysal meclis üyelerine hitaben bir konuşma yaptı. Sonrasında Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, seçimin nasıl gerçekleşeceğine dair meclis üyelere bilgi verdi. Ardından İstanbul’un yeni başkanını seçmek için oy verme işlemleri başladı. Oy verme işlemi sırasında adı okunan meclis üyeleri sandık başına giderek oylarını kullandı.

Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Ataş ile Erol Kaya, İstanbul Mileltvekilleri Hasan Turan, Hulusi Şentürk ve İl Başkanı Selim Temurci, meclis seçimini başından sonuna kadar takip ettiler. Ayrıca İBB’nin yeni başkanı Mevlüt Uysal mazbatasını alana kadar da belediye binasından ayrılmadılar.

İLK TURDA İMAMOĞLU 126, UYSAL 179 OY ALDI

AK Parti’den 179, CHP’den 127, MHP’den 2 ve bağımsız 1 üye olmak üzere 309 meclis üyesinden oluşan meclisin ilk tur oylamasında İBB’nin yeni başkanının seçilebilmesi için gerekli olan 3’te 2 çoğunluğu sağlanamadı. Oylamada CHP’nin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 126, AK Parti’nin adayı Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 179 oy aldı, 2 oy ise geçersiz çıktı. Yeterli çoğunluğun sağlanamadığı ilk turun ardından ikinci tur oylamasına geçildi.

İKİNCİ TURDA İMAMOĞLU’NA 128, UYSAL’A 179 OY

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı seçmek için yapılan ikinci tur oylamada ise kullanılan 308 oydan 179’u Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 128’i Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için çıkarken 1 oy da geçersiz sayıldı. İkinci turda da adaylardan herhangi birinin meclis üye sayısının 3’te 2’si oranında oy alamaması nedeniyle sonuç için 3’üncü tur oylamaya geçildi.

3’ÜNCÜ TURDAKİ OYLARLA İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI UYSAL

Meclis üye sayısının 3’te 2’sinin sağlanamadığı ilk iki turun ardından 3’üncü tur oylaması başladı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’nın da dikkatle takip ettiği 3’üncü tur oylamasında meclis üyeleri birer birer oylarını kullandı. Oylama sonucunda ise 179 oyla meclis üye tam sayısının salt çoğunluğunu alan Mevlüt Uysal İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Ekrem İmamoğlu 125 oyda kalırken oylamada 4 oyda geçersiz çıktı. 2019 seçimlerine kadar İstanbul’u yönetecek olan Uysal, sonucun açıklanmasının ardından kürsüye çıkarak kendisine oy veren meclis üyelerine teşekkür ederken meclis üyeleri ve Ekrem İmamoğlu, Uysal’ı tebrik ederek yeni görevinde başarılar diledi.

selyus