Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 28 Eylül 2017

Mevlüt Uysal, İBB’nin yeni başkanı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Belediye Başkanlığı seçimi yapıldı. Geçtiğimiz günlerde istifa eden Kadir Topbaş’tan boşalan belediye başkanlık seçiminde AK Parti’li meclis üyelerinin oylarının tamamını alan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı oldu. Başkan Uysal, ilk iki turda meclisin üçte iki turunun ardından üçüncü turda aldığı oylarla İstanbulluların Belediye Başkanı olarak seçildi.

Tecrübeli ve ödüllü bir yerel yönetici olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a İstanbul Takipte Haber Sitesi olarak yeni görevinde başarılar diliyoruz.

İBB BAŞKANI MEVLÜT UYSAL’IN MECLİSTE TEŞEKKÜR KONUŞMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çiçeği burnunda başkanı Mevlüt Uysal, “Genel Başkanımız, genel merkezimiz beni aday gösterdiği için onur duydum, gurur duydum. Devlette devamlılık esastır. Hizmette en ufak aksaklığa meydan vermeden her tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın 1994’te başlattığı yerel yönetim anlayışı bugüne kadar devam ettiği gibi İnşallah bundan sonra da uzun yıllar devam edecek.” dedi.

İBB YENİ BAŞKANI MEVLÜT UYSAL KİMDİR?

1966 yılında Antalya’nın Alanya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Üniversite yıllarından itibaren ülke ve toplum sorunları ile yakından ilgilendi, siyasi ve sosyal çalışmaların içerisinde aktif olarak bulundu. Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti’nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu.

2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, 127 bin 482 seçmenden, oy Kullanan 103 bin 111’inin 39 bin 72’sinin oyunu alarak Başakşehir Belediye Başkanı seçildi. 2014 Yerel Seçimlerde AK Parti adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, sandığa giden 190 bin 906 seçmenden 92 bin 559 seçmenin oyunu alarak ikinci kez Başakşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Yeni kurulan ilçede büyük projelere imza atan Mevlüt Uysal, evli ve dört çocuk babasıdır.

selyus