Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 11 Ağustos 2015

Özel’e Devlet Şeref Madalyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurmay Başkanı Org. Özel’e Devlet Şeref Madalyası Tevcih Törenine Katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e Devlet Şeref Madalyası verilmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen tevcih törenine katıldı.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Millî Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bakanlar ve kuvvet komutanlarının yanı sıra çok sayıda davetlinin da hazır bulunduğu törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘devletimizin bekası, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için gösterdiği üstün başarılar’ sebebiyle Org. Necdet Özel’e, Devlet Şeref Madalyası takdim etmek üzere bir arada bulunduklarını hatırlatarak, “Kendisini, bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar sebebiyle; şahsım, milletim ve devletimiz adına bir kez daha tebrik ediyorum” dedi.

 

“KENDİSİYLE GERÇEKTEN UYUMLU VE VERİMLİ ÇALIŞMA İMKÂNI BULDUK”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde yürüttüğü görevini, son 4 yıldır Genelkurmay Başkanı olarak sürdüren Org. Necdet Özel ile Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde yakın mesai içinde olduklarını ve son derece kritik gelişmeleri birlikte yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendisiyle gerçekten uyumlu ve verimli çalışma imkânı bulduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Sayın Özel’e, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Anayasa ve hukuk devleti sınırları içinde görevini yürütmesi hususunda gösterdiği hassasiyet için ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE VE MİLLETİMİZE YÖNELİK SALDIRILAR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü kısır tartışma ve haksız ithamdan uzak bir şekilde görevini yürütebilmesine önem verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde yaşanan hadiselerin, ülkemizin güçlü bir orduya olan ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Geçtiğimiz 12 yılda, savunma sanayimizi geliştirmek için sarf ettiğimiz çabaların ve bu konudaki samimi hassasiyetimizin en büyük şahidi, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızın morallerini bozmaya yönelik girişimler karşısında, Genelkurmay Başkanımızın gösterdiği duyarlılığı da yakından biliyorum. Türkiye’ye ve milletimize yönelik saldırılar çok farklı kaynaklardan ve çok farklı biçimler altında gelebiliyor. Bunların bir kısmı en başından tespit edilebiliyorken, bir kısmını ancak daha sonra fark etmek mümkün olabiliyor.”

“PARALEL DEVLET YAPILANMASININ TSK’DA YOL AÇTIĞI SIKINTILARIN ÇÖZÜMÜNDE GENELKURMAY BAŞKANIMIZLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLDUK”

‘Paralel Devlet Yapılanması’nın bu saldırıların son örneği olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu örgütle mücadele konusunda ortaya koydukları kararlı tutumu milletin gayet iyi bildiğini ifade etti ve şöyle dedi: “Paralel Devlet Yapılanması’nın Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde yol açtığı sıkıntıların çözümü için de, Genelkurmay Başkanımızla iş birliği içinde olduk. İnşallah Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm unsurlarıyla, tüm personeliyle görevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi konusundaki çalışmalarımızı, yeni Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımızla da sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanlığı ile birlikte taşıdığı diğer bir şerefli unvan olan başkomutanlık görevini de layıkıyla yerine getirmenin çabası içinde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem cumhurun, hem Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Başkanlığı gibi iki önemli görevi yürütme şerefini şahsıma bahşettiği için Rabbime hamd ediyorum” şeklinde konuştu.

ORG. ÖZEL: “ANLAMI VE DERİNLİĞİ ÇOK YÜKSEK OLAN BU MADALYAYI ÖMRÜM BOYUNCA ŞEREFLE TAŞIYACAĞIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, Genel Kurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in görev ve hizmetlerini anlatan kısa bir belgesel filmin gösterimi yapıldı. Gösterimden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, davetlilerin huzurunda Org. Necdet Özel’e devlet şeref madalyasını takdim etti. Genel Kurmay Başkanı Org. Necdet Özel de bir konuşma yaptı.

ÖZEL: “MİLLİ İRADEYE DAİMA SAYGILI OLDUM”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de törende yaptığı konuşmada, “Mesleğimin en üst rütbesine ve rahmetli Fevzi Çakmak Paşamın makamına ulaşarak şanlı ve şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerine emir, komuta ettim. Bahtiyarım, mutluyum” dedi.

Silahlı kuvvetlerin ve mensuplarının hak ve menfaatlerini korumaya, iyileştirmeye, ordunun hazırlığına ve gelişimine katkı sağlamaya çalıştığını aktaran Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda silahlı kuvvetlerimiz ile diğer kamu kurum ve kuruluşları arasında olumlu ve sıcak ilişkinin yasal zeminde karşılıklı anlayış çerçevesinde diyalog yoluyla demoktarik bir ülkede olması gerektiği şekilde sürdürülmesine özen gösterdim. Böylece işbirliği ve koordinasyon içinde önemli çalışmalara katkı sağladığımı değerlendiriyorum. Demokratik bir ülkenin silahlı kuvvetler komutanı olarak görevimle ilgili konuları yerinde ve zamanında ilgili makam sahipleriyle çok açık ve şeffaf şekilde paylaştım. Milli iradeye daima saygılı oldum.”

Orgeneral Özel, “Silahlı kuvvetlerimiz ülkenin bölünmez bütünlüğünün en büyük taminatıdır. Silahlı kuvvetlerimizin halkımızın huzur, refah ve güvenliğini sağlamaya, ülkemizin milli ve ahlaki değerlerini koruyarak daha modern ve çağdaş ülke olma yolundaki çalışmalara katkı sunmaya bundan sonra da devam edeceğine yürekten inanmaktayım. Silahlı kuvvetlerimiz milli ordu olmanın vazgeçilemez esası olarak her türlü etnik, dini, mezhepsel ayrımcılığın ve ideolojik görüşün dışındadır, devletimizin resmi yasal hiyerarşisi haricindeki her türlü yapıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlı mücadelesine devam edecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve davetliler, törenden sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Org. Necdet Özel onuruna verilen resepsiyona katıldı.

Etiketler:
selyus