Ana Sayfa YEREL YÖNETİMLER 6 Ağustos 2021

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’den Manavgatlı köylülere yeni cami sözü

Köylülerin evlerini bırakıp camilerini korumalarından dolayı çok duygulandığını ifade eden Belediye Başkanı Döğücü, “Köylülerimizin camisi zaman içerisinde yıpranmış. Onlara da camilerini yeniden yaptırma sözü verdik” dedi.

Türkiye’nin pek çok bölgesinde çıkan orman yangınları ve söndürme çalışmaları bir haftadır aralıksız sürerken, Sancaktepe Belediyesi Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan yangınlara müdahale etmek ve yaraları sarmak için bütün birimlerini seferber etti.

Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü, bir haftadır süren ve adeta tüm ülkenin ciğerini yakan orman yangınlarında görev yapan Sancaktepe Belediye ekiplerini hemde yangından etkilenen bölge halkının yaralarını sarmak için Antalya’nın Manavgat ilçesine gitti.

Tüm birimleri ile yangın bölgesine destek için seferber olan Sancaktepe Belediyesi, ekiplerini olay yerine göndererek vatandaşlara giysi, temizlik malzemeleri, tıbbi malzeme, oyuncak, su ve ayakkabı, terlik yardımında bulundu.

Yangınların çıktığını ilk günden bu yana desteklerini aralıksız sürdüren Sancaktepe Belediyesi ayrıca ilk olarak başlatılan ağaçlandırma kampanyasına 5000 fidanla katılım sağladı.

Belediye ekipleri ayrıca yangına havadan müdahale için çalışan helikopterlerin daha rahat su almaları için su havuzuna gece gündüz su sevkiyatı yapıyorlar.

DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ BURADA GÖRMÜŞ OLDUK

Felaketin boyutlarını duyduklarını ama görmek istediklerini belirterek ekibi ile birlikte Manavgat’a geldiklerini belirten Şeyma Döğücü, afetten zarar gören bölgeleri gezerken her yerin simsiyah olduğunu söyledi. Büyük bir afeti en az zararla atlatıldığına değinen Döğücü, köylülerle konuşup onlara yardım malzemeleri getirdiklerini ama buraya gelince her yerden birçok yardımın geldiğini gördüğünü ifade etti. Devletin bütün kurumlarının Manavgat’ta olduğunu söyleyen Döğücü, “Devletimizin bütün kurumları, AFAD, Sivil Toplum Kuruluşları, İnsani Yardım Kuruluşları gibi birçok kurumun olduğunu gördük. Herkes burada, vaziyet almış durumda. Yangının kontrol altına alınması ile birlikte köylerimizde çalışmalar başlamış, onu gördük. Enkazlar kalkıyor, o alanlarda ölçüm yaparak yeniden evlerin inşası ile ilgili çalışmalar başlamış. Vatandaşlarımızın bir kere daha yüce gönüllülüklerini gördük. Burada vatandaşlarımız yalnız bırakmayarak, biz sadece sizin yanınızdayız hissettirmek çok değerli onu görmüş olduk. Sancaktepe Belediyesi olarak bütün malzemelerimizi alıp geldik. Hijyen, giyim kuşam, temizlik malzemesi, maskeler, tıbbı malzemeler getirdik. Devletimizin gücünü burada görmüş olduk. Güçlü bir devletimiz var” dedi.

DÖĞÜCÜ, KÜÇÜK KIZA UMUT OLDU 

Köyleri gezerken rastladığı küçük kıza eğitim desteği vereceğini söyleyen Başkan Döğücü, “Köyleri gezerken bir tane kızımız vardı. Oyuncaklara çok sevindi, 9 yaşında Melike. Pırıl pırıl çok zekiydi. Babasını da önceden kaybetmiş. ‘Okuyacağım, büyük adam olacağım’ dedi. ‘Ne olacaksın dedim?’ Düşündü.. ‘Mesela ben belediye başkanıyım, sen de olmak ister misin?’ dedim. ‘Evet, bu çok iyi olur ben belediye başkanı olacağım’ dedi. Ona gelip İstanbul’da okuyabileceğini, başarılı bir şekilde yetişmesi için ona destek olacağımı söyledim” diye konuştu.

BAŞKAN DÖĞÜCÜ’DEN CAMİ SÖZÜ 

Camilerini koruyan vatandaşlara yeni bir cami sözü veren Döğücü, “İlk gittiğimiz bir köyde de evler hasar görmüş, vatandaşlar evlerinden ümidi kesmişler ama camiyi bırakmamışlar. Oraya gelen bütün alevleri söndürerek camilerini korumuşlar. ’Biz camimizin yanmasına engel olduk, biz koruduk. Kendimiz müdahale ettik ve camimizi sağlam kurtardık ve şu an buradan da başka sığınacak yerimiz kalmadı. Konteynır ve çadırlar gelene kadar burada duruyoruz’ dediler. Bu da beni çok duygulandırdı. Cami zaman içerisinde yıpranmış bir camiydi onlara da camilerini yeniden yaptırma sözü verdik” şeklinde konuştu.

selyus