Ana Sayfa YAŞAM 14 Eylül 2019

Ahmet Cin, vefalı duruşuyla gönüllere girmeye devam ediyor

Pendik’in öz evladı Pendik Belediye Başkan Ahmet Cin, küçüklüğünde hürmet ettiği, bayramlarda elini öptüğü, hastalıklarında geçmiş olsun dediği, karşılaştıklarında hatırını sorduğu yaşlı komşularına vefa göstererek onlara yeni bir heyecan katacak mekanı hayata geçirdi…

Pendik’te yaşlıların yeni buluşma adresi “Vefa Kıraathanesi” oldu. Pendik Belediyesi 65 yaş ve üzeri vatandaşların aktif ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmak, sosyalleşmelerine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla hizmete soktuğu Vefa Kıraathanesi’nden 280 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 480 kayıtlı kişi yararlanıyor. Kıraathanede yaşlılara Ergoterapi Hizmeti, Hobi Faaliyetleri, Sosyal Aktiviteler, Kişisel Bakım Hizmeti, Danışmanlık, Periyodik Sağlık Kontrolü ve Sosyal Aktiviteler düzenleniyor.

ÜRETTİKLERİNİ TORUNLARINA HEDİYE EDİYORLAR

Kıraathanede yaşlıların hoşça vakit geçirmeleri için hobi odaları yer alıyor. Buralarda yaşlılara elişi, ahşap boyama gibi hobi becerileri öğretiliyor. Yaşlılar burada ürettiklerini evde torunlarına hediye ettiklerini söylüyor. Yaşlıların doktorlar tarafından belli periyotlarla sağlık kontrolleriyle birlikte tansiyon, diyabet ölçümü ve takibi yapılıyor. Yine gelenlere berber-kuaför hizmeti, el, ayak ve vücut bakımı gibi kişisel bakım hizmetleri veriliyor.

YAŞLILARIN BOCCE KEYFİ

Vefa Kıraathanesi`ne gelen yaşlı vatandaşlar güne sporla başlıyor. Yaşlılara ayrıca ergoterapi hizmeti sağlanıyor. Kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamak amacıyla yapılan ergoterapi yaşlıların ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Kıraathane bahçesine kurulan bocce alanı ise yaşlılara yeni bir deneyim sunuyor. Son yıllarda ülkemizde gelişen ve ilgi duyulan bocce oyunu esnasında yaşlılar, oldukça keyifli dakikalar yaşıyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL GEZİLER DÜZENLENİYOR

Sosyal faaliyetlere katılımlarının arttırılması ve keyifli vakit geçirmeleri amacıyla yaşlı vatandaşlara yönelik çeşitli sosyal ve kültürel geziler düzenleniyor. Kıraathanede haftanın üç günü erkek, iki günü ise kadın vatandaşlara hizmet veriliyor. Vatandaşların ulaşımı servisle sağlanıyor. Saat 9.00`da başlayan etkinlikler, 16.00`ya kadar devam ediyor. Gün içerisinde çay ve yemek ikramları da yapılıyor.

BAŞKAN AHMET CİN, YAŞLILARLA BOCCE OYNADI

Vefa Kıraathanesini ziyaret eden Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, yaşlılarla uzun uzun sohbet ettikten sonra bahçede bulunan bocce sahasında oyun oynadı.

selyus