Ana Sayfa YAŞAM 27 Ocak 2020

Alena Kate Pettitt, “Bir kadının yeri evidir”

İngiltere’de kadınlar İngiliz değerlerine ve o güzelim eski aile yaşam biçimine dönülmesi çağrısı yaparken, biz de ise tam tersi aileyi dağıtmak için her şey yapılıyor! İstanbul sözleşmesi buna dahil! İngiliz kadınlar şu çağrıyı yapıyor: “Bir kadının yeri evidir” ya da “Erkek gibi olmaya çalışmak kadınlığın boşa gitmesidir”

İngiltere’de geleneksel cinsiyet rollerini benimseyen kadınlar sosyal medyada başlattıkları bir hareketle daha fazla görünür oluyor.

Sosyal medyada ‘#TradWives’ (Geleneksel Eşler) etiketi altında, “Bir kadının yeri evidir” ya da “Erkek gibi olmaya çalışmak kadınlığın boşa gitmesidir” sözleriyle ev işlerine dair fotoğraflar paylaşılıyor.

BBC Stories’in konuştuğu İngiltere’de yaşayan Alena Kate Pettitt, bu hareketi, “1959’lardaki gibi eşine boyun eğme ve onu şımartma” olarak tanımlıyor ve geleneksel İngiliz değerlerine ve o güzelim eski aile yaşam biçimine dönülmesi çağrısı yapıyor.

Adab-ı Muaşeret kurallarına uyulmasının önemine değinen Pettitt, geleneksel bir ev hanımı olmayı sevmenin 5 önemli kuralından da bahsetti. Daha açıkçası eşe yatırım yapmak. olabildikleri insanın en iyisini olmaların mümkün kılmak gerektiğinin altın çizdi… Kaynak: bbc.com/turkce

selyus