Ana Sayfa YAŞAM 10 Aralık 2023

Emine Erdoğan Sancaktepe’de

Şule Yüksel Şenler Vakfı Onursal Başkanı Emine Erdoğan, Şule Yüksel Şenler Vakfı ve AFAD ile ‘Dünya Gönüllüler Günü’ çerçevesinde Sancaktepe’de düzenlenen ‘Türkiye Gönüllüler Buluşması’na katıldı. Programda bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Bu sebeple hem Şule Ablamızın, ablanızın dirayetini, hem Allahu Teala’nın bu dirayetin meyvesini nasıl bahşettiğini bizzat tecrübe etmiş bir kardeşiniz olarak ömrünü bir davaya vakfetmenin bereketini biliyorum. Bu bereketin yüzü suyu hürmetine Allah’ın kalkmaz zannedilen zulmet perdelerini bir çırpıda nasıl kaldırdığını, bitmez denilen zulüm düzenlerini nasıl yerle bir ettiğini biliyoruz.”

Türkiye’de faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarında hizmet veren gönüllüleri bir araya getirerek; tecrübe ve deneyim paylaşımı sağlanmasının hedeflendiği organizasyona İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Şule Yüksel Şenler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, AFAD Başkanı Okay Memiş, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü de katıldı.

“TÜRKİYE MİLLİ GELİRİNE ORANLA DÜNYANIN EN CÖMERT ÜLKESİ”

Emine Erdoğan, “Bizim en büyük hazinelerimizden birisi vatan sevgisi ve insani değerlerle yoğrulmuş aziz milletimizdir. Kalbi haysiyete mekan olmuş milletimizin merhamet özgürlüğü hiçbir dönemde dünyanın hiçbir yerindeki ıstıraba seyirci kalmamıştır. Milletimiz için merhametin bir erdem olmanın ötesinde, karakter özelliği olduğunu yalnız mazlum ve mağdur coğrafyalar değil, bugün artık bütün dünya biliyor. Çünkü, bizler merhamet görmenin ve merhamet etmenin zayıflık değil aksine en büyük bir kuvvet olduğuna inanıyoruz. Bu inançla Türkiye milli gelirine oranla dünyanın en cömert ülkesi olmayı her koşulda sürdürmeye devam ediyor” diye konuştu.

“MİLLETİMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ EN BÜYÜK DAYANAĞIMIZ OLDU” Emine Erdoğan, “Kurumlarımız ve milletimiz ile her türlü insani krizde gösterdiğimiz hassasiyetin bize katlanarak döndüğünü yakın zamanda da tecrübe ettik. Şubat ayında 11 ilimizi kapsayan büyük bir deprem felaketiyle sarsıldık. Yıkıcı büyüklükteki felaketin etkilediği alan, dünyanın pek çok ülkesinden daha büyüktü. Bununla beraber ülkemizde ve dünyada tecessüm eden büyük bir vefa ve gönüllülük çemberiyle kuşatıldık. Devletimizin bütün kurumlarıyla sahaya inmesi hükümetimizin bütün enerjisini ve kadrolarını seferber etmesi ve siz gönüllülerimizin fedakarlığı ile bu büyük afetin yaralarını her geçen gün biraz daha sarıyoruz. Bu süreçte yıllardır acılarına kayıtsız kalamadığımız bütün mazlumların duası ile milletimizin birlik ve beraberliği en büyük dayanağımız oldu” ifadelerini kullandı.

“GÖNÜLLÜLÜK KALPLERE ŞİFADIR”

Erdoğan, “6 Şubat’ın hemen ardından afetin izlerini silmek için sivil toplum örgütlerine başvuran gönüllülerimizin sayısının bir anda birkaç katına çıkmış olmasıyla milletçe iftihar ediyoruz. Hiçbir ayrım gözetmeden, karşılık beklemeden, küresel insani değerler temelinde yürütülen gönüllülük kalplere şifadır. Sizler de bugün burada olmayan on binlerce kahramanımızla birlikte toplumumuzu birbirine kenetleyerek Milletimizin gönlünde taht kurdunuz. İsimleriniz tarih boyu, yardımseverliğiyle fedakarlığıyla temayüz etmiş, gönül dostlarının isimlerinin yanına yazıldı” şeklinde konuştu.

İNSANI İNSAN YAPAN TÜM DEĞERLER BOMBALANIYOR”

Emine Erdoğan, “İki aydır dünyanın gözü önünde vicdanlarımızı paramparça eden bir kıyım yaşanıyor. Gazze’de sadece Müslümanlara, Filistinlilere değil bütün insanlığa karşı affedilmesi mümkün olmayan suçlar işleniyor. İnsanı insan yapan tüm değerler, hepimizin insana ve insanlığa olan inancımız bombalanıyor. Bu gözü dönmüş pervasızlığın sebebi insanlığı umutsuzluğa düşürme isteğidir. Çünkü biliyorlarlar ki, umut ve birbirimize duyduğumuz güven insanlığın cevheridir. Tüm bu yaşananlara rağmen bizler de biliyoruz ki ne zulüm, ne karanlık payidar asla olmayacaktır” diye konuştu.

“ÖMRÜNÜ BİR DAVAYA VAKFETMENİN BEREKETİNİ BİLİYORUM”

Emine Erdoğan, “Bu sebeple hem Şule Ablamızın, ablanızın dirayetini, hem Allahu Teala’nın bu dirayetin meyvesini nasıl bahşettiğini bizzat tecrübe etmiş bir kardeşiniz olarak ömrünü bir davaya vakfetmenin bereketini biliyorum. Bu bereketin yüzü suyu hürmetine Allah’ın kalkmaz zannedilen zulmet perdelerini bir çırpıda nasıl kaldırdığını, bitmez denilen zulüm düzenlerini nasıl yerle bir ettiğini biliyoruz. Yılmaz bir inanç ile insanlığın hayrı için çalışanların emeklerinin karşılığının iki dünyada da verileceğime zalimlerin zulümlerinin ise inananlar için muhakkak bir hayra dönüşeceğine inanıyoruz. Bu duygularla sözlerime son verirken gönül kahramanlarımızın gelecek kuşaklara ilham olacak çalışmalarının dünyayı kuşatmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programda söz alan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise yaptığı konuşmada: “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ifade ettikleri gibi Gazze Filistin toprağıdır, Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öyle kalacaktır. Biz de Türkiye olarak, tüm insanlığın gönüllüleri olarak elimizi, Gazze’nin mazlumlarının üzerinden çekmeyeceğiz.” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, tarih boyunca haktan ve haklıdan yana olan Türk milletinin kalbinin bugün de Gazze ve Filistin için çarptığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ifade ettikleri gibi Gazze Filistin toprağıdır, Gazze Filistinlilerindir, ebediyen de öyle kalacaktır. Biz de Türkiye olarak, tüm insanlığın gönüllüleri olarak elimizi, Gazze’nin mazlumlarının üzerinden çekmeyeceğiz.”

“ŞULE YÜKSEL ŞENLER VAKFI OLARAK ADIMIZIN VE ŞİARIMIZIN SAHİBİ O GÜZEL GÖNLÜN KALBİNE VE RUHUNA ERİŞSİN SESİMİZ”

Vakıf Başkanı Leyla Şahin Usta, “Şule Yüksel Şenler Vakfı olarak Onursal Başkanımız Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Dünya Gönüllüler Günü çerçevesinde “Türkiye Gönüllüler Buluşması”nı gerçekleştirdik. Türlü yokluğun, zulmün ortasında derman olup bir pınar gibi akan, ülkenin aydınlık yüzleri, merhamet ve iyilik dolu kalpleriyle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık. Şule Yüksel Şenler Vakfı olarak adımızın ve şiarımızın sahibi o güzel gönlün kalbine ve ruhuna erişsin sesimiz.

#TürkiyeninGönüllüleri buluşmasında milletimizin yardımseverliğinin timsali afet ve insani yardım gönüllülerimiz ile bir araya gelmekten memnuniyet duydum.

6 Şubat’ın hemen ardından devletimizle birlikte seferber olan sivil toplum kuruluşlarımız, yardım derneklerimiz ve gönüllü vatandaşlarımız sayesinde en zor dönemimizde birbirine kenetlenmiş bir toplum olduğumuzu bir kez daha gördük.

Şefkatin tanımı haline gelmiş kahramanlarımız, merhametin bu topraklarda daha nice yıllar hüküm süreceğine olan umudumuzu tazeliyor.

Bu anlamlı buluşmaya ismi ve mirası ile öncülük eden büyük gönül ehli Şule Yüksel Şenler Hanımefendi’yi ve afette kaybettiğimiz canlarımızı rahmetle anıyorum.

En zor günlerimizde işinden, aşından artırdıklarıyla vaktini ve emeğini harcayarak yüreklerdeki ateşe su serpmek için çabalayan tüm gönüllülerimize en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.”

“ŞULE YÜKSEL ŞENLER HANIMEFENDİ’Yİ VE AFETTE KAYBETTİĞİMİZ TÜM CANLARIMIZI RAHMETLE ANIYORUM”

Ev sahibi olarak programa katılan Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ise yaptığı konuşmada “Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’nin ilçemizi teşrifleriyle, Şule Yüksel Şenler Vakfımız tarafından düzenlenen Türkiye Gönüllüleri Buluşmasına ev sahipliği yapıyoruz. Saygıdeğer Hanımefendi, İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, AK Parti Grup Başkanvekilimiz Sayın Leyla Şahin Usta, Afet ve İnsani yardım gönüllülerimizle bir araya gelmekten dolayı duyduğumuz mutluluğu ifade ediyor, teşrifleri için yürekten teşekkür ediyorum. 6 Şubat’tan bu yana devletimizin verdiği destansı mücadeleye tüm imkanlarıyla destek olan, yekvücut halde kenetlenerek zorlu günlerin aşılması için gece gündüz çalışan STK, dernek ve gönüllü kahramanlarımıza minnettarız. Bu anlamlı ve özel buluşmaya ismi ve bizlere emanet ettiği değerler ile öncülük eden Şule Yüksel Şenler Hanımefendi’yi ve afette kaybettiğimiz tüm canlarımızı rahmetle anıyor, bir kez daha teşrifleri için tüm misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yoğun katılım altında gerçekleştirilen programın ardından Başkan Döğücü Emine Erdoğan ve davetliler ile birlikte stantları gezerek, katılımcılara çeşitli hediyeler takdim etti..

selyus