Ana Sayfa YAŞAM 11 Ekim 2016

Erdoğan, size Allah’ın büyük bir nimeti

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternavi, “Tabii bu saldırılar, aynı zamanda Türkiye’yi dünya ile irtibatını koparmaya amaçlamıştır. Öncelikle biz şükrediyoruz Arnavut olarak; siz de Türkiye’de yaşayanlar olarak Allah’ın bir büyük nimeti, Recep Tayyip Erdoğan gibi büyük bir lideri size armağan ettiği için. Ne mutlu size” dedi.

Dolmabahçe Sarayı’nda 35 ülkeden 120 dini lider ve temsilcinin yer aldığı 9’uncu Avrasya İslam Şurası’nın açılışında, din istismarcısı örgütler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un da konuk olduğu şuranın açılışında konuşan inanç önderleri, ortak hedefe; FETÖ terör örgütü ile Suriye ve Irak’ta masumları katleden DAEŞ’i koydu.

Kosova İslam Birliği Başkanı: “Allah’a şükredin; Erdoğan gibi bir lideri size armağan ettiği için”

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava da, dini otoritelerin Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik alması gereken tedbirler olabileceğini anlattı. Din adına yapılanların İslam dinine zarar verdiğini kaydeden Naim Ternavi, şunları söyledi:

“Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de din adına savaşlar yapılmaktadır. Müslümanlar birbirlerini din adına katledebilmektedir. Bazı sivil kesimler de dahil İslam dinini siyasallaştırıp, kendi ucuz emellerine alet etmektedir. Bu tür kesimler, birlikte yaşama kültürüne zarar vermektedir. IŞİD gibi Gülen cemaati gibi İslam dinine zarar veren bu tür zararlı paralel yapılardan korumak ve bu tür yapılara karşı savaşmak mecburiyetindeyiz. İnançlı kesimleri bu tür tuzaklardan uzak tutmak bizlere düşüyor. Dünya hiçbir zaman bugün ihtiyaç duyduğu kadar gerçek barış dini olan İslam’a ihtiyaç duymamıştır. Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşamış olduğu terör saldırısını ve bu tip paralel yapıların din adına hareket edip birçok insana, aileye, topluma zarar verdiği gibi, Türkiye’ye topyekün bir zarar gerçekleştirmiştir. Bu saldırı ile amaçları, demokratik bir şekilde devletin başına gelen hükümeti yıkmak, diğer tarafta Türkiye’de barışı, huzuru bozmak ve tamamen demokratik yapılara ve kurumlara karşı bir saldırı düzenlenmiştir.”

FETÖ tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe kalkışmasının Türkiye’nin dünyadaki konumuna yönelik saldırı olduğunu da ifade eden Ternavi, “Tabii bu saldırılar, aynı zamanda Türkiye’yi dünya ile irtibatını koparmaya amaçlamıştır. Öncelikle biz şükrediyoruz Arnavut olarak; siz de Türkiye’de yaşayanlar olarak Allah’ın bir büyük nimeti, Recep Tayyip Erdoğan gibi büyük bir lideri size armağan ettiği için. Ne mutlu size” dedi.

9’uncusu düzenlenen Avrasya İslam Şurası’na; Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Estonya, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan, Karadağ, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Litvanya, Makedonya, Moğolistan, Moldova, Romanya, Rusya, Slovenya, Tacikistan, Ukrayna, Yunanistan, Hollanda, İsveç, İngiltere, Avusturya, İtalya, Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre, Mısır ve Hindistan’dan dini otorite, ulema ve temsilci katılıyor. Şurada, 35 Avrasya ve Balkan ülkelerinin yanı sıra Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerin dini temsilcileri de yer alıyor. 14 Ekim Cuma günü sonuç bildirgesinin okunmasının ardından sona erecek şuranın ana başlığı “Avrasya’da İslam, Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi” olarak belirlendi. DAEŞ terör örgütünün de gündeme geleceği şuranın bir oturumunun başlığını ise “Küresel Bir Tehdit Olarak FETÖ Hareketinin Avrasya Yansımaları” oluşturuyor. Ayrıca 35 ülkeden 120 din adamına, Arapça, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan ve ana teması ‘Dini İstismar Hareketi; FETÖ/PDY’ adıyla, bu terör örgütünün iç yüzünü anlatan birer fikir kitapçığı dağıtıldı.

Şurada hazır bulunan inanç ve kanaat önderleri, FETÖ ve DAEŞ gibi dini kullanan örgütlere karşı alınması gerekenleri masaya yatırdı.

selyus