Ana Sayfa YAŞAM 24 Ağustos 2023

Formulaz yarışları başlıyor

Formulaz Derneği’nin bu yıl 14’üncü kez birlikte düzenlediği Formulaz heyecanı 27 Ağustos tarihide başlıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde gerçekleşecek olan organizasyon için hazırlıklar tamamlanıyor.

Karadeniz bölgesinin gelenekselleşen tahta araba mücadelesi Formulaz, 27 Ağustos tarihinde her sene olduğu gibi bu sene de Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde gerçekleştirilecek. Formulaz Derneği’nin düzenlediği etkinlikte Karadeniz’in en hızlı ismi belirlenecek.

Verilen bilgiye göre, tahta araçların en büyük yarışı olarak bilinen Formulaz, bir kez daha kendine özgü kuralları ve eğlenceli parkuru ile hem katılımcılara hem de izleyicilere unutulmaz ve heyecan dolu anlar yaşatacak. 1900’lü yılların başlarında yüksek noktalardan aşağı daha hızlı inmek için üretilen, daha sonra halkın yoğun kullanımıyla popülerliği artan tahta arabalar, bu yıl 27 Ağustos’ta Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde düzenlenecek yarışta boy gösterecek. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yarışmacılar, kendilerinin tasarladığı birbirinden ilginç tahta arabalarla 1.6 kilometrelik parkuru yer yer saatte 60-70 kilometre hıza erişerek en kısa sürede tamamlamaya çalışacak.

FRENSİZ YOKUŞ AŞAĞI YARIŞ

Tamamı tahtadan ve el yapımı olan araçların boyutları ise 170 x 70 santimetre ile sınırlı olacak. Yönlendirme için direksiyonu ve dört tekerleği bulunması şart olan araçlarda, tekerlek yükseklikleri de 25 santimetreyi aşamıyor. İçlerinde motor bulunmayan araçlar, yerçekimi ile yokuş aşağı hareket edecek. Formulaz’ın Karadeniz kültürünü yaşatan bir başka özelliği ise tüm yarışmacıların giymesinin zorunlu olduğu kıl çorap ve kara lastik ayakkabılar.

GENÇ YAŞLI HERKES HÜNERLERİNİ SERGİLEYECEK

40 yaş üstü katılımcıların ayrı bir kategoride yarıştığı Formulaz, 18 yaşını tamamlamış herkesin katılımına açık. Üreticiliğine ve hızına güvenen, tahta araba sahibi herkes bu heyecanı yaşamak için RedBull.com/formulaz adresinden başvuru yapabiliyor.

selyus