Ana Sayfa YAŞAM 15 Temmuz 2020

İhsan Şenocak, “Hazreti Aişe validemiz çocuk değil, evlilik çağındaydı”

Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav) hakaret içeren skandal bir karikatürün yayınlanmasının ardından İlahiyatçı İhsan Şenocak, İslam dinine atılan ‘pedofili’ iftirasına cevap verdi. Şenocak, “Hazreti Aişe çocuk değil, evlilik çağındaydı.”

Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e (sav) yönelik hakaret içerikli skandal bir karikatürün sosyal medya üzerinden paylaşılması ve İslam dinine ‘pedofili’ iftirası atılmasına tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor.

“HİCRİ TAKVİM HZ. ÖMER (R.A) ZAMANINDA BELİRLENDİ”

İlahiyatçı İhsan Şenocak, alçak iftiraya yanıt verdi.

Şenocak, sosyal medya hesabından Hicri takvimin Hz Ömer (r.a) zamanında belirlendiğini bildirerek “Derdi hakikat olanlar ya da”Hâtıbu’l-Leyl” olmakla maruf meşhurlar ayrıntılı bilgi için Cevâd Alinin cahiliyye dönemi Arab tarihini anlattığı on ciltten oluşan”el-Mufassal fî Tarihi’l-Arab Kable’l-İslam”başlıklı eserine bakabilir” ifadelerini kullandı.

“BİLDİĞİMİZ MANADA BİR TAKVİM YOKTU”

“Araplarda kameri aylar elbette malumdu fakat bildiğimiz manada bir takvim yoktu. Kur’an-ı Kerim’de Seylu’l-arim diye geçen Me’rib su seddinin çökmesi, Fil hadisesi gibi mühim olaylar esas alınarak zaman hesaplanırdı. Bu yüzden sahabenin önemli bir bölümünün doğum tarihi ihtilaflıdır.” diyen Şenocak şunları kaydetti:

“HZ. AİŞE ÇOCUK DEĞİLDİ”

“Araplarda takvim yoktu. Bu yüzden bir kızın evlenme çağı yaştan değil, fiziki durumundan anlaşılırdı. Hz Aişe de Allah Rasulünden (sav) önce Cübeyr b Mutım ile nişanlıydı. Nişanı attıktan sonra Efendimizle evlendi. Hazreti Aişe çocuk değil, evlilik çağındaydı.”

selyus