Ana Sayfa YAŞAM 17 Ağustos 2022

İstanbul’da Evlat Nöbeti Çalıştayı yapıldı

Medya platformu ve MİSMED Sosyal Medya Derneği tarafından, terörizme karşı annelerin evlat acısını, feryadını ve yürekli direnişini dünya gündemine taşımak için Evlat Nöbeti Çalıştayı’nın son oturumu tamamlandı.

Terörizme karşı duran ilk kadın hareketinin dünyaya duyurmak için organize edilen çalıştayın 1. ve 2. oturumları gerçekleştirildi. Annelerin başlattığı hareketin akademik düzeyde ele alındığı çalıştay’ın Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz ve Bitlis Eren Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümünde Akademisyen Doç. Dr. Adem Palabıyık yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Ahmet Durkaya’nın moderatörlüğünde ‘Toplumsal Hareketin Yeni Öznesi: Evlat Nöbeti Aileleri’ konulu 1. Oturum başladı. Oturumda konuşmacı olarak AK Partili Milletvekili Mehdi Eker, Gazeteci Orhan Miroğlu, Fatma Gülşen Koçak ve Mahmut Bıyıklı katıldı. 1. Oturumun ardından Metin Sakınç moderatörlüğünde ‘Evlat Nöbeti Aileleri: Toplumsal Emek ve Duygusal Emek’ konulu 2. oturum başladı. Oturumda konuşmacı olarak Zeynep Türkoğlu, Betül Soysal Bozdoğan, Doç. Dr. Veysel Kurt ve Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu katıldı.

Çalıştaya ilişkin değerlendirmede bulunan konuşmacı Güngör Yavuzaslan “Akademisyenleri ve siyasetçileri bir araya getiren bu çalışmanın devam etmesi düşüncesindeyim. Çünkü şu zamana kadar 37 evlat annesine kavuştu” dedi.

Medya platformu ve MİSMED Sosyal Medya Derneği tarafından, terörizme karşı annelerin evlat acısını, feryadını ve yürekli direnişini dünya gündemine taşımak için bugün Evlat Nöbeti Çalıştayı’nın son oturumu tamamlandı. 6 oturumdan oluşan çalıştayda akademisyenler, gazeteciler ve pedagoglar kendi bakış açılarından ailelerin Diyarbakır’daki duruşunu değerlendirdi. Çalıştayda HDP Diyarbakır binası önünde nöbet tutan ailelerin dirayetli duruşu da akademik olarak ele alındı. İstanbul Türkiye Yazarlar Birliği’nde düzenlenen çalıştay sonucu Diyarbakır Kurşunlu Camii’nde kamuoyuna ilan edilecek.

‘DİYARBAKIR ANNELERİ TERÖR ÖRGÜTÜNE EN BÜYÜK DARBEYİ VURUYORLAR’

Diyarbakır’dan yükselen annelerin çığlıklarının terör örgütlerine en büyük darbeyi vurduğunu söyleyen konuşmacı Güngör Yavuzaslan, “Diyarbakır annelerinin vicdan mücadelesi ile ilgili yapılan bu evlat nöbeti çalıştayı Türkiye’de bir ilk o açıdan bir gazeteci olarak bunu çok önemsiyorum. Bunun sosyolojisi, medyaya yansıması, bilimsel çalışmalara bu mücadelenin muhakkak yapılması lazım. Akademisyenleri ve siyasetçileri bir araya getiren bu çalışmanın devam etmesi düşüncesindeyim. Çünkü şu zamana kadar 37 evlat annesine kavuştu. Orada 300 tane aile nöbet tutarken bizim üstümüze de çok büyük sorumluluk yüklüyorlar. Bu bir vicdan hareketidir. Diyarbakır anneleri terör örgütüne en büyük darbeyi vuruyorlar. Bir çığlık yükseldi Diyarbakır’dan Kandil’e ve onun destekçilerine dediler ki ‘çocuklarımızı, evlatlarımızı istiyoruz, onlar bizim’. Geri dönüşlerin olmasının ne kadar doğru bir hareket olduğunu biliyorlar. Bunun 1077. günündeyiz. Bunun sürdürülebilir şekilde devam etmesi gerekiyor. Özellikle HDP üzerine yoğunlaşan bu eylemin medyada sıcak tutulması lazım, gündemde tutulması lazım. Uluslararası boyutta da burada bir medya ve bilimsel çalıştay yapıldı” dedi.

selyus