Ana Sayfa YAŞAM 10 Mayıs 2024

Kariye Camii’nde 79 yıl aradan sonra ilk Cuma namazı kılındı

Fatih’te bulunan ve İstanbul’un fethinin ardından camiye çevrilen Kariye Camii 79 yıl aradan sonra ibadete açıldı. 79 yıl sonra ibadete açılan Kariye Camii’nde bugün ilk Cuma namazı vatandaşların katılımıyla kılındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve 21 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile cami statüsüne çevrilen ve 79 yıl aradan sonra ibadete açılan Fatih’te bulunan Kariye Camiinde bugün ilk Cuma namazı kılındı.

“CAMİLERİMİZİN İÇİ DAİMA DOLU OLSUN

Namaz için camiye geldiğini söyleyen Hüseyin Kuzu, “Evim burada olduğu için bütün vakitlere gelmeye çalışıyoruz. Cuma namazı vesilesiyle gelmek başka bir güzellik. Geç kalmış bir durum. Camilerimizin içi daima dolu olsun. Müminin gelmesi gereken yer burası. Allah güzelliklerden ayırmasın, daim eylesin” dedi.

“79 YILDIR KAPALIYDI İLK CUMAYI BURADA KILDIK”

Esenyurt’tan Cuma namazı için geldiğini söyleyen bir kişi de, “Ben Esenyurt’tan geldim. Burası 79 yıldır kapalıydı ilk cumayı burada kıldık. Ayasofya’da da ilk Cuma namazını kılmaya gitmiştim. Ama iki camide de içeride kılmak nasip olmadı, dışarıda kıldım bugünlere şükürler olsun. Ömründe herkese nasip olmaz” şeklinde konuştu.

selyus