Ana Sayfa YAŞAM 17 Aralık 2021

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Kars, Ardahan ve Iğdır Tanıtım Günleri’ne katıldı

İSTANBUL TAKİPTE HABER SİTESİ

Maltepe’de Kars, Ardahan ve Iğdır’a ait yöresel ürünler ve doğal lezzetler tanıtıldı. İstanbullular, yöresel tatlardan olan kaz eti, kaşar peyniri ve kaz kavurmasına yoğun ilgi gösterdi.

Doğal güzelliği ve temiz havasıyla bilinen Kars, Ardahan ve Iğdır’ın yöresel lezzetleri İstanbul Maltepe etkinlik alanında sergilendi. Yöresel ve doğal tatların buluştuğu “Kars, Ardahan ve Iğdır” tanıtım günleri festivalinde; kaz eti, Kars kaşarı, kaz kavurması ve kete yemek severlerle buluştu. Festivalde ‘2021 Miss Turkey Kaz Güzellik Yarışması’ için süslenen kazlar da renkli görüntülere sahne oldu. Kars, Ardahan ve Iğdır’ın şifa dolu lezzetleri ve ünlü yemekleriyle 4 gün boyunca Maltepe Sahil Etkinlik Alanında sergilenmeye devam edecek.

Kars, Ardahan ve Iğdır Tanıtım Günleri’ne Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü de katıldı.

Burada bir konuşma yapan Döğücü, “Bugün, Doğu Anadolu’nun kadim şehirlerinin kıymetli insanları ile buluştuk. Gülümseyen gözlerle gülümseyen yüz Kültürel değerleri ve nitelikli etkinlikleri ile şehrimize renk katan 5. Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri için emeği geçenleri kutluyor, içimizi ısıtan sohbetleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü, Karslı olan Sancaktepe İlçe Başkanı Turgay Akpınar’la ilçelerin stantlarını gezerek vatandaşlarla hasbihal etti.

“KARS, IĞDIR, ARDAHAN’IN BİR TEK HAVASINI GETİREMEDİK, ONDAN HARİÇ HER ŞEYİNİ GETİRDİK”

Karsın ünlü yemeklerinden Kaz etinin nasıl yapıldığını aktaran Halime Altın, “Kars, Ardahan, Iğdır öncelikle Maltepe’ye geldi. Tüm İstanbulluları Maltepe Etkinlik Alanına bekliyoruz. Kars, Iğdır, Ardahan’ın bir tek havasını getiremedik. Ondan hariç her şeyini getirdik. Kaz nasıl yapılır, kaz 2 ay öncesi kesilir, temizlenir, kurutulur, tuzlanır bekletilir. Ondan sonra bütün Maltepelilere, İstanbullulara servis yapılır. Kazın tek özelliği tuzdur. Kuru kaz, kesimden sonra kesinlikle 15, 20 gün iplerde ya da ağaçlara asılarak kurutulur. Ardahan’ın, Kars’ın, Iğdır’ın en meşhuru Kazdır. Kars’tan geldiği için maliyetler çok yüksek. Bu seneki bize fiyat verdikleri porsiyonlar 80 lira, tüm kazlarımız 300 dedik. Perşembesinden Pazar gününe kadar bu fiyat tek fiyat” dedi.

“GRAVYER PEYNİRİ 22-25 KİLO SÜTTEN 8 AY OLGUNLAŞTIRILARAK 2 YIL OLGUNLAŞMASI İLE TAMAMLANARAK SUNUMA GEÇİYOR”

Tanıtım günlerinde Kars’tan 60 çeşit peynir getirdiğini belirten Onur Polater, gravyer peynirinin özelliklerini sıraladı. Polater, “Biz Kars’tan üretici ve satıcı olarak şu anda İstanbul Maltepe alanına Kars, Iğdır günleri olarak tanıtıma geldik. Kars yöremizde 50, 60 çeşit peynir bulunmaktadır. Coğrafi olarak bu ürünleri İstanbul’a getirmeye çalıştık. Şu anda elimde gravyer peyniri var. Eski kaşar, taze kaşar, çeçil, küflü peynir, tulum peynir gibi ürünleri burada İstanbul halklarına sunum ve satış için getirdik. Şu anda memnunuz, halkımız da memnun. Şu anda yoğun bir talep var. Çünkü dağımız güzel. Çünkü şehrimiz güzel. Çünkü ürünlerimiz çok güzel ve kalitelidir. Gravyer peyniri yaklaşık olarak 22, 25 kilo sütten 8 ay olgunlaştırılarak 2 yıl olgunlaşması tamamlanarak sunuma geçiyor. Çok özel bir peynir. Türkiye’de sadece Kars’ta üretilmektedir ve bu peynirin özelliklerinden biri de hileyi kabul etmemesidir.” İfadelerini kullandı.

“HAKİKİ BALCI OLARAK BALLARIMIZDA KAFKAS ARISI KULLANIYORUZ”

Şifa deposu ballarda Kafkas arısını kullandıklarını belirten Vahit Özden, “Balımız Kars, Ardahan ve Iğdır bu yörenin ballarıdır. Ballarımız dünyanın beşinci çiçek çeşidine sahip ballardır. Tabii bu balların önemli olması, balın hakiki bal yani organik bal olması önemlidir. Dediğimiz gibi ballarda çok hileli olaylar dönüyor. Bunun için önemli olan halkımıza akıtma organik bal yedirmek. Biz de inşallah onu yedirmeye geldik. Arılarımızı da biz genelde hakiki balcı olarak ballarımızda bilhassa sonuç gören bal arısı olarak Kafkas arısı kullanıyoruz. Kafkas arısı doğaya daha iyi adapte oluyor. Bilhassa Doğu Anadolu dediğim gibi dünyanın en zengin yüzde 70 bal çiçekleri çeşidine sahip bir ülkemiz var” diye konuştu.

“KARS KETEMİZ VAR, İÇLİ OLUYOR İÇİ CEVİZLİ OLUYOR”

Tanıtım günlerinde Kars ketesi yapan Filiz Zorba “Bizim yöresel olarak Kars ketemiz var. İçli oluyor, İçi cevizli oluyor, tatlısız oluyor, tuzlulu oluyor. Çeşitlerimiz çok. Burada gözlemelerimiz var. Pişilerimiz var, pişi yaptık. güzel sütle yoğruldu, mayalandı. Ekşidikten sonra bol bir yağlı sıvı yağlı kızartılıp güzel ikramlar ediyoruz herkese ikramda bulunuyoruz. Katmerlerimiz oluyor. Korkete diyorlar içli oda. O da yine tuzlu oluyor. Sacda pişiyor tabii ki. Bizim yöresel zaten hamur işlerimiz çok çeşitlidir. Şu an yapabildiklerimiz yani burada var” diye açıkladı.

“AMACIMIZ KARS’IMIZI ARDAHAN’IMIZI TANITMAKTI”

Tanıtım günlerinde kete yapan Selva Çapanaydın, “Bugün burada Kars, Ardahan, Iğdır olarak bir araya geldik. Burada güzel bir organizasyon oluştu. Öncülüğünü ARDAFED yaptı. Bizler de burada onlar sayesinde bulunmuş olduk. Amacımız Kars’ımızı Ardahan’ımızı Göle’mizi tanıtmaktı. Zor şartlarda orada mücadele ediyoruz. Eksi 45 derecede mücadele ediyoruz. Ama 2 bin rakımlık bölgedeyiz. Doğal bitki, doğal mera alanlarına sahibiz. Bin bir çeşit çiçeğin balın en güzeli, kaşarın, tereyağının en güzeli oralarda üretiliyor. Kadınların gücü vardı. Gece 3’e, 4’e kadar bütün Kars, Ardahan, Iğdır kadınları çalıştı” dedi.

selyus