Sivas Günleri coşkuyla başladı

Sivas’ın yöresel lezzetlerinin ve tarihi değerlerinin tanıtıldığı  9’uncu Sivas Günleri Yenikapı’da başladı. Pazar akşamına kadar devam edecek olan etkinliğe 1 milyondan fazla katılım bekleniyor…

Sivas Platformu, İstanbul Sivas Konfederasyonu tarafından organize edilen Sivas’ın yöresel lezzetlerinin, tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtıldığı bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Sivas Günleri Yenikapı Etkinlik Alanı’nda başladı.

Açılışa AK Parti İstanbul Milletvekilleri Hasan Turan, İsmet Uçma, Osman Boyraz, Abdullah Güler, Nevzat Şatiroğlu, Şamil Ayrım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit, Sivas Platformu, İstanbul Sivas Konfederasyonu ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkanı Adil Kandemir, iş adamları ve sanayiciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlik halk oyunu ekibinin gösterisiyle başladı. Festival kapsamında Sivas’a ait birçok yöresel lezzet alanda kurulan stantlarda sergilendi. Vatandaşların tarihi ve kültürel ürünlerin sergilendiği alanları dikkatle inceledi. Sivas ürünlerinin İstanbulluların beğenisine sunulduğu etkinlikte 100 kiloluk kangal da vatandaşların ilgi odağı oldu. Birçok vatandaş kangalın ve yavrularının fotoğraflarını çekti.

“İSTANBULLU DOSTLARIMIZI, SİVAS’I TANIMAYA DAVET EDİYORUZ”

Sivas’ın çok köklü bir medeniyete sahip olduğunu kültürel ve yöresel lezzetleriyle insanlara aktarılmasının kentin tanıtımı için çok büyük önem taşıdığını belirten Sivas Platformu, İstanbul Sivas Konfederasyonu ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Yüz binler 3 gün içinde Sivas’ın tarihiyle, kültürüyle, medeniyet değerleriyle buluşacak. Tüm hemşehrilerimizi, İstanbullu dostlarımızı, komşularımızı Sivas’ı tanımaya davet ediyoruz. Sivas’ı gurbetteki Sivaslıların ayağına taşımış olduk. Yöresel ürünlerimizin yüzde 95’i Sivas merkez ve köylerinden geldi. Köftemizden, dönerimize kadar fasulyemizden turşumuza kadar tarladan bahçeden çıkan ne mamül varsa ki yüzde yüzü de organik 3 gün boyunca burada pazarlanmış olacak” dedi.

“VÜCUT OLARAK ÇOK BÜYÜKLER”

Festivalde kangala yoğun ilgi gösterildiği ifade eden kangalın yaklaşık 100 kilo olduğunu ifade eden Kangal sahibi Sadi Kocabalçık, “Kangal 5 yaşında yavrularımıza talep daha çok tabi ki uzak yoldan geldiler. Yarın biraz dinlendiklerinde daha rahat olacaklar. Vücut olarak çok büyükler” ifadelerini kullandı.

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda başlayan Sivas Günleri kültürel etkinlikleri ve yöresel lezzetlerin tanıtıldığı stantlarıyla 30 Eylül tarihine kadar vatandaşların ziyaretine açık olacak.

selyus