Ana Sayfa YAŞAM 11 Mart 2023

Ümraniye Büyük Camii inşaatında yoğun çalışma devam ediyor

İSTANBUL TAKİPTE HABER SİTESİ

Ümraniye Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın yürüttüğü Ümraniye Büyük Camii inşaatı bir süreliğine durmuştu. Ümraniye Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı Başkanı Hasan Can’ın öncülüğünde yapılan resmi ziyaretlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde bulunan Emlak Konut Genel Müdürlüğü ile yapılan anlaşma neticesinde Ümraniye Büyük Camii inşaatı hızlı bir şekilde devam etmeye başladı.

Ümraniye’de adından saygıyla söz ettiren ve 3 dönem başarılı bir şekilde Ümraniye Belediye Başkanlığı yapan Hasan Can, İstanbul Takipte Haber Sitemize yaptığı açıklamada: “Geçmişte yaşadığımız bazı olumsuzluklar yüzünden bir süreliğine duran cami inşaatımızda çalışmaları yeniden başlattık. Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz ile birlikte koordineli olarak inşallah camimizi bitireceğiz” dedi.

ÜMRANİYE BÜYÜK CAMİİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Ümraniye eski Otopazarı alanına 18 bin 900 metrekare bir alanda kurulacak olan büyük camii, 20 bin kişilik cemaat kapasitesi ile Ümraniye’nin en büyük cami olma özelliğini taşıyor. Cami; zemin kat, son cemaat yeri ve mahfil katı ile toplam kapalı alanı 3.653 metrekare ve 1.327 metrekare revaklı avludan oluşuyor.

Yapımına başlanan caminin altında 45 bin metrekare kapalı alana sahip 3 kat zemin altı otopark inşaatına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlanmış olup, 1000 araçlık zemin altı katlı otopark, bölgenin ihtiyacına ciddi katkı sağlayacaktır.

Selçuklu, Osmanlı, Barok, modern mimari tarz ve motifleri ile tasarlanan caminin; mahfil katının camları vitray, kubbelerin üstü kurşun kaplama olup, cami iki şerefeli dört minareli ortada tam kubbe, iki yanında yarım kubbe olarak tasarlandı. Ayrıca camide; 1. bodrum katta sergi alanları, kütüphane, okuma salonları, 400 kişilik konferans salonu, müze, bay ve bayan abdesthaneler ile yönetim birimlerden oluşan sosyal ve kültürel alanlar tasarlanmıştır. Hüseyin Adil Yelkenci / İstanbul Takipte Haber Merkezi

selyus