Ana Sayfa YAŞAM 15 Ocak 2023

Ümraniyeliler hamsiye doydu

Ümraniye’de her yıl düzenlenen geleneksel hamsi festivalinin 8’incisi düzenlendi. Binlerce vatandaşın katıldığı festivalde 3 ton hamsi dağıtıldı. Karadeniz rüzgarı esen festivalde vatandaşlar halk oyunları ile doyasıya eğlendi. “Hamsi ve Kültür Festivali” renkli görüntülere sahne oldu.

Ümraniye Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen “Hamsi ve Kültür Festivali” bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Ümraniye Santral Meydanı’nda düzenlenen festivalde 3 ton hamsi dağıtıldı. Karadeniz rüzgarı esen etkinlikte vatandaşlar halk oyunları oynayarak doyasıya eğlendi. Festivalde horon tepip şarkı söyleyen Ümraniyeliler, ikram edilen hamsilerden tatmak için saatler öncesinden sıraya girdi. Festivale, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mustafa Ataş ile Doktor Ravza Kavakçı Kan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Avukat Mahmut Eminmollaoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

VATANDAŞLARA HAMSİ DAĞITTILAR

Festivale katılım sağlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve milletvekilleri vatandaşlara hamsi dağıttı.

BİRİNCİ OLMAK İÇİN KIYASIYA YARIŞTILAR

Festivalde gösteri yapan horon takımının ardından hamsi yeme yarışması düzenlendi. Kıyasıya yarışan yarışmacılar en hızlı şekilde 53 adet hamsiyi bitirmeye çalıştı. Erkekler ve kadınların ayrı olarak yarıştığı yarışmada, birinci olan yarışmacılara yemek çeki hediye edildi.

YÜZLERCE VATANDAŞ HAMSİ KUYRUĞU İÇİN SIRAYA GİRDİ

3 ton hamsinin dağıtıldığı festivalde vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Hamsi yemek için festival alanına gelen vatandaşlar, etkinliğe eğlenmek ve hamsinin tadına bakmak için geldiklerini belirttiler.

“BU ETKİNLİK GELENEKSEL HALE GELDİ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Bu etkinlik geleneksel hale geldi, Rizeli hemşerilerimiz her yıl yapıyorlar. Ümraniye ve diğer ilçelerde de yapılıyor. Ben genelde evim bu tarafta olduğu için buraya katılıyorum, hemşerilerimize hamsi bahane esas olan bir araya gelmek. Bugün buraya uğrayan herkes hamsiyi tadacak ve yiyecek” dedi.

“DUYAN DUYMAYAN HERKES GELSİN”

Festivale gelen vatandaş Ergün Terzi “Sıraya girdik ama çok zevkli oldu 8’inci hamsi festivali Ümraniye’de çok güzel oldu. Bütün başkanlarımız geldiler, biraz sonra da festival başlayacak. Duyan duymayan herkes gelsin, her sene burada yapılıyor” dedi.

selyus