Hüseyin YELKENCİ

İstanbul’dan Yansıyanlar

AK Parti’nin okuludur İstanbul

AK Parti İstanbul’un küllerinden şekillendi. Partinin Kurucu Genel Başkanı ve Türkiye’nin seçilmiş Reisi Cumhuru Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’yi kurarken istişarelerini ağırlıklı olarak Üsküdar Emniyet Mahallesindeki evinin alt katında açtığı ofisinde yaptı. Çoğunluğu Refah Partisi ile Fazilet Partisi olmak üzere Anavatan Partisi, Doğruyol Partisi kökenli tecrübeli siyasetçilerle bir araya geldi. Her gün yaptığı yüzlerce istişarenin ardından kara kapaklı defterine sürekli notlar tuttu. Herkesi önemsedi ve sıradan vatandaşları bile dinledi. Yaklaşık bir yıl sürdü AK Parti’nin oluşumu.

Reis sağlam temeller üzerinde oturtmak istiyordu partisini. Sanki, parti içinden çıkacak hainleri, paralel ihanet çetesini ve hala sıkıntının bitmediği bugünleri görür gibiydi koca reis. Rabbim koca reise dünya lideri olma iznini vermenin yanında ona ayrı bir kudret ve irade de verdiği için parti, parti içinden ve parti dışından çok büyük depremlerle sallandığı halde hala dimdik hayatta bugün.

Öngörüleri çok güçlü olan Kutlu Davamızın Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a güven gersin merak etme sen.

Vesselam Kutlu Davanın Lideri Recep Tayyip Erdoğan, uzun soluklu istişareler ve dualar sonucu partiyi radye temel üzerine oturttuğu için; Türkiye, Allah’ın izniyle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşacaktır.

Bu yazıyı yazmaktaki amacımız partinin kuruluşundaki İstanbul’un ağırlığını biraz açmaktı. Bir giriş yapalım dedik, ancak işin içinde reis olunca yazının girişi bile kısa haliyle bu kadar olabiliyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kurucular Kurulu’nun 23 ismi İstanbul’dan. İlk Hükümetteki Bakanlar Kurulu’nun dörtte biri İstanbul’dan. Kurucu Genel Başkan Yardımcılarının üçte biri İstanbul’dan idi. Daha sonraki yıllarda parti Türkiye genelinde güçlendikçe Anadolu’da ki diğer illerden de parti yönetimi ve bakanlar kurulu kadrolarına girenlerin sayılarında hızla çoğalma oldu.

Binaenaleyh son yıllarda yurt genelinde denge tamamen otursa da İstanbul’un ayrı bir gücü var partide. Olmalı da. Türkiye nüfusunun beşte birini teşkil eden İstanbul, parti yönetimi ve bakanlar kurulu kadrolarına az bile adam veriyor.

Asla itiraz etmek için belirtmiyoruz. Sadece tespittir bizimkisi. Partinin Kurucu Genel Başkanı Erdoğan ile Partinin Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım’ın kararları başımız üstüne.

AK PARTİ’NİN A TAKIMI

Tüm bu gelişmeler neticesinde. Partinin Kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbullu. Partinin Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan doğumlu olsa da İstanbullu.

Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Türkiye Büyük Millet Meclis 1. Başkan Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Genel Başkan Yarımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Teşkilatlanma Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş,  AK Parti Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, TBMM AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu Başkanı ve Kurucular Kurulu Üyesi Av. Mihrimah Belma Satır, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yine önceki dönem Genel Başkan Yardımcıları Ekrem Erdem, Mustafa Şentop, Nurettin Nebati, Mehmet Doğan Kubat AK Parti Milletvekili olarak İstanbul’u temsil etmektedirler.

Öte yandan Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul’un ikinci İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu, TBMM AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, önceki dönem İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, iki dönem önce İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Erkan Kandemir AK Parti Milletvekili olarak İstanbul’un yetiştirdi önemli isimlerdir. Yine Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş İstanbul Teşkilatlarının yetiştirdiği önemli isimdir.

selyus